Biznes

Niekończące się podwyżki cen prądu, gazu i węgla? Jest na to rozwiązanie!

2022-09-30 12:30:00 reklama@calisia.pl

Czy wiesz o ile wzrosły ceny prądu, gazu, węgla…  w ostatnich latach?

W 2022 r. w Polsce odnotowano diametralny wzrost cen surowców, w tym gazu ziemnego. Dużym problemem stały się również częste przerwy w jego dostawie spowodowane wojną na Ukrainie, a także restrykcjami UE związanymi ze zmianami klimatycznymi. Grupa PGNiG zmieniała wielokrotnie cenę tego surowca w ubiegłym roku, a w 2022 roku koszt gazu wzrósł już o 41%!

Według ekspertów:  "Jeżeli zamrożenie cen nie zostanie przedłużone, w 2023 r. możemy spodziewać się kolejnych wzrostów. Nie wiemy, czy podwyżki będą wyższe niż dotychczas, jednak biorąc pod uwagę pędzącą inflację i braki w surowcach, najbliższy sezon grzewczy zapowiada się bardzo drogo."

źródło: www.WysokieNapięcie.pl
źródło: www.WysokieNapięcie.pl

Nie tylko gaz poszedł do góry…

Wiele rodzin odczuło już rekordowe ceny węgla. Od ubiegłego roku jego cena podskoczyła z 1000 zł do około 3000 zł. We wrześniu tego roku PGG już dwukrotnie podniosło cenę węgla. Łączny wzrost kosztu zakupu surowca wzrósł tylko w tym miesiącu o 20%, czyli podniósł swoją cenę o 240zł.

 

źródło: www.WysokieNapięcie.pl

 

Czy wiesz, że nie musisz być zależny od rosnących cen surowców? 

Postaw na niezależność!

Na rynku są obecnie dostępne dużo lepsze alternatywy od pieców na gaz czy pellet. 

Pompa ciepła wraz z panelami fotowoltaicznymi - to obecnie najlepsze i najbardziej energooszczędne połączenie na rynku.

Panele fotowoltaiczne pobierają energię słoneczną, która zmienia się na energię elektryczną. Prąd z PV zasila następnie pompę ciepła, która wykorzystując darmową energię, zamienia ją na energię cieplną, która ogrzewa Twój dom.

Ważne jest, aby energię z fotowoltaiki wykorzystywać mądrze - i tu pojawia się pojęcie autokonsumpcji.

 

Czym jest autokonsumpcja?

Najprościej - jest to energia wytwarzana przez instalację fotowoltaiczną, która jest zużywana na bieżąco i nie musi być oddana do sieci. Czyli - im więcej zużyjesz wyprodukowanej energii, tym mniej będziesz musiał oddać.

Hasło “zwiększ autokonsumpcję w swoim domu” kojarzy Ci się ze zużywaniem prądu na siłę? Nic bardziej mylnego!

Nie chodzi o to, żebyś za wszelką cenę zużył jak najwięcej prądu, ale o to, żebyś inteligentnie wykorzystał zgromadzoną przez panele energię.

Korzystanie z energii elektrycznej dzięki panelom fotowoltaicznym pozwala na uzyskanie jak najwyższej wydajności i osiągnięcia szybszego zwrotu z inwestycji, jeżeli tylko wiemy jak ją wykorzystać! 

Statystyki pokazują, że w domu jednorodzinnym wykorzystanie energii wynosi ok. 20-30% rocznie. Oznacza to, że około 70% energii pozostaje niewykorzystane i trafia do sieci.

 

Dlaczego tak jest?

Panele fotowoltaiczne produkują energię głównie w ciągu dnia, gdy domownicy są w pracy lub w szkole. 

Urządzenia nie pracują, wyłączone jest światło, telewizor, laptopy… Prąd w ciągu dnia jest w zasadzie nieużywany.

 

Jak to zmienić?

1️. Korzystaj z urządzeń w ciągu dnia.

Jeżeli spędzasz czas w domu w ciągu dnia - gotuj, pierz, zmywaj, ładuj urządzenia w tym czasie. Większość urządzeń jak pralka czy zmywarka ma również możliwość zaplanowania pracy na określoną godzinę. Jeśli nie ma Cię w domu - zaplanuj pranie, zmywanie, odkurzanie tak, by zużywać na bieżąco energię produkowaną w ciągu dnia.

2. Skorzystaj z dodatkowych urządzeń.

Warto zainwestować w dodatkowe urządzenia, które zwiększą komfort Twojego życia jednocześnie wykorzystując energię z fotowoltaiki i pomogą w inteligentnym, maksymalnym zużyciu energii. 

Pompy ciepła zużywają najmniej energii ze wszystkich możliwych źródeł ciepła – tym samym są najbardziej ekonomicznie opłacalne w użytkowaniu.

 

Dlaczego warto mieć pompę?

- Bardzo niski koszt eksploatacji

- Wysoki komfort użytkowania

- Oszczędność miejsca (brak konieczności składowania opału)

- Tanie ogrzewanie wody użytkowej

- Czystość (brak pyłów i nieprzyjemnych zapachów)

- Bezpieczeństwo

- Możliwość chłodzenia latem

- Korzystny wpływ na zdrowie (brak “niskiej emisji”)

- Ekologia

- Niezależność energetyczna przy połączeniu z fotowoltaiką

- Możliwość uzyskania dotacji i obniżenie podatków

 

Ile energii zużywa pompa ciepła?

Jeśli weźmiemy na przykład standardowe gospodarstwo domowe o powierzchni ok. 150 m2, wówczas pompa ciepła zużyje około 4000 kWh rocznie. Jest to koszt ok. 3200 zł za rok.

Dla porównania, ogrzewanie domu nie ekologicznymi paliwami, np. gazem oraz węglem, kosztuje ponad 3x więcej, bo ok. 10 tys. zł rocznie!

Wykres przedstawia roczny koszt ogrzania budynku bez CWU

 

Wsparcie Miasta i Dofinansowania:

Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła z węglowego na ekologiczne (ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe, pompy ciepła, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej).

 

"O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy. Dotacja będzie udzielana na pokrycie kosztów zakupu urządzeń grzewczych, węzła cieplnego, pompy ciepła lub wkładu kominowego w wysokości 100%, jednak nie więcej niż 7 tysięcy złotych na daną nieruchomość, z równoczesnym trwałym zlikwidowaniem wszystkich źródeł emisji opalanych paliwem stałym."
Skontaktuj się z nami - pomożemy Ci pozyskać możliwie jak najwyższe dofinansowanie. Jako firma Idea Complex od wielu lat zajmujemy się doradztwem, montażem i serwisem urządzeń HEIC na rynku polskim. 

 

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować