„Miłość” - wystawa oparta na tekstach Janusza Korczaka

2012-07-06 13:10:00 Maria Kubacka-Gorwecka

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu przygotowała wystawę z okazji 70. rocznicy śmierci Janusza Korczaka. Zasadniczą część ekspozycji stanowi 21 plakatów autorstwa Justyny Polakowskiej, opracowane graficznie przez Ewę Gołda.

MBP w Kaliszu
MBP w Kaliszu
Janusz Korczak właściwie Henryk Goldszmit był prekursorem walki o prawa dziecka, twórcą nowoczesnego antyautorytarnego systemu wychowania, opartego na różnych formach dziecięcego samorządu. Z wykształcenia i zawodu – lekarz, z talentu - pisarz, z powołania i wyboru - wychowawca i pedagog. W latach 1912-1942 dyrektor warszawskiego Domu Sierot dla dzieci żydowskich, od 1919 współorganizator Naszego Domu - dla dzieci polskich, wykładowca w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej, współpracownik wielu pism i założyciel MAŁEGO PRZEGLĄDU - pierwszego czasopisma, redagowanego wraz z dziećmi. Autor popularnych pogadanek radiowych - gadaninek Starego Doktora. Twórca publikacji: Jak kochać dziecko, Prawo dziecka do szacunku, Król Maciuś Pierwszy, Król Maciuś na wyspie bezludnej. Mimo szansy opuszczenia getta pozostał ze swymi podopiecznymi i zginął wraz z nimi wywieziony do obozu zagłady w Treblince. Należał do osób wyjątkowych. Całe swoje życie poświęcił dzieciom.
Stroną tytułową wystawy jest fotografia Janusza Korczaka wykonana w Mężeninie w 1935 roku przez jedenastoletnią Hannę Rudniańską. Plansze przedstawiają teksty Korczaka „Miłość” z cyklu „Moje wakacje”; audycję radiową przygotowaną podczas wakacji spędzonych w Mężeninie na Podlasiu, której tekst po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1939 roku w zbiorze „Pedagogika żartobliwa. Gadanki radiowe Starego Doktora” oraz fragmenty z utworów „Jak kochać dziecko” i „Prawidła życia”.
Zaprezentowano również kalendarium życia i twórczości Janusza Korczaka wzbogacone zdjęciami. Publikacje dotyczące jego postaci: wydawnictwa biograficzne, wspomnienia, opracowania bibliograficzne oraz artykuły z czasopism. Wyeksponowano jego twórczość literacką: pamiętniki, publikacje pedagogiczne, pisma, wydawnictwa dla dzieci. Zamieszczono znaki pocztowe ze zbiorów prywatnych pana Jerzego Bielawskiego oraz wiersz „Świętej pamięci Doktora Korczaka” aut. Emilii Waśniowskiej.
Do wystawy wykorzystano ponad 70 publikacji książkowych, druków
oraz artykułów z gazet i czasopism znajdujących się w zbiorach Biblioteki Głównej oraz Filii nr 1 i 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.
Zapraszamy do oglądania ekspozycji do 30 września 2012.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować