Edukacja

Literacka podróż śladami Marii Dąbrowskiej – relacja z dwunastej gry miejskiej w Kaliszu

2024-10-10 16:00:00 Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz

We wtorek, 8 października, odbyła się dwunasta literacka gra miejska zorganizowana przez Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz, Szkołę Podstawową nr 10 im. Marii Konopnickiej  i Szkołę Podstawową nr 4 im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Główną bohaterką gry była pisarka Maria Dąbrowska w związku z przypadającą w tym roku 135. rocznicą jej urodzin.

fot. Danuta Gruchot
fot. Danuta Gruchot

W przygotowaniu gry uczestniczyli działacze Stowarzyszenia, nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 10 i Szkoły Podstawowej nr 4 oraz uczniowie będący wykonawcami ról na poszczególnych punktach gry. 

W grze uczestniczyło 117 osób z kaliskich szkół podstawowych nr 3, 4, 10, 13 i 21, III LO im. Mikołaja Kopernika i V LO im. Jana III Sobieskiego, SOSW nr 1 w Kaliszu oraz SP w Rychnowie. W tej liczbie 87 uczniów – uczestników, 17 opiekunów oraz 13 uczniów prezentujących materiały i odgrywających wskazane role na poszczególnych jej punktach. Wydarzenie zostało sfinansowane przez Urząd Miasta Kalisza.

Gra rozpoczęła się na granicy osiedli Serbinów i Kaliniec, przy dawnej restauracji „U Barbary i Bogumiła”, gdzie uczestnicy wyposażeni zostali w karty gry zawierające zadania do rozwiązania na poszczególnych jej punktach. Stąd uczestnicy, po przejściu na drugą stronę ul. Serbinowskiej,  udali się ul. Marii Dąbrowskiej do bloku na osiedlu Kaliniec przy ul. Górnośląskiej 57, gdzie zapoznali się z treścią tablicy upamiętniającej nadanie nazwy osiedla w roku 1962.

Przy pawilonach handlowych u zbiegu ul. Górnośląskiej i Polnej zatrzymali się przy prezentacji upamiętniającej funkcjonującą tu w latach 60-tych ub. wieku kawiarenkę „Agnisia”. Następnie wszyscy udali się do SP nr 4 im. Marii Dąbrowskiej, gdzie w sali poświęconej Patronce mieli możliwość zagrania w grę planszową „Śladami Marii Dąbrowskiej” oraz dowiedzieli się, kiedy szkole zostało nadane jej imię.

Idąc ulicą Górnośląską w kierunku Rogatki, zatrzymali się przy kamienicy nr 15. Tam wysłuchali opowieści Barbary Niechcic, bohaterki  „Nocy i dni”, przedstawiającej bombardowanie miasta w 1914 roku, w wykonaniu uczennicy SP 10. Stąd udali się na ulicę Kościuszki 9, gdzie mieściła się pensja Wandy Motylewskiej, w której w roku 1910/11 Maria Dąbrowska otrzymała posadę nauczycielki. Z zainscenizowanego przez dwie uczennice SP 10 wywiadu dowiedzieli się, że nauczała geografii.

Kolejny punkt gry znajdował się na pierwszym piętrze ratusza, gdzie uczestnicy otrzymali informację o wyróżnieniu Marii Dąbrowskiej przez władze miasta nadaniem godności Honorowego Obywatela Miasta Kalisza w roku 1960. Następne zadanie to odgadnięcie tytułu utworu muzycznego wysłuchanego w pięknej scenerii auli Państwowej Szkoły Muzycznej, któremu towarzyszył taniec artystyczny w wykonaniu dziewcząt ze szkoły tańca Sieraszewski Dance Studio oraz występ wokalny uczennicy Szkoły Podstawowej nr 4. Był to oczywiście „Walc Barbary” z filmu „Noce i dnie”.

Atrakcją finału gry, który tradycyjnie odbył się w  Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Teatralnej 3, była prezentacja multimedialna przedstawiona przez pracownika Archiwum Państwowego w Kaliszu, p. dr Annę Bestian-Zając pt. „Maria Dąbrowska w archiwaliach”, która wzbudziła duże zainteresowanie słuchaczy. Następnie organizatorzy i wykonawcy ról z poszczególnych punktów pozowali do wspólnego zdjęcia, a uczestnicy otrzymali nagrody indywidualne oraz nagrody dla szkół. 

Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz, SP 10 i SP 4  składają serdeczne podziękowania za współpracę dla Archiwum Państwowego w Kaliszu, Państwowej Szkoły Muzycznej, gospodarzy ratusza oraz Młodzieżowego Domu Kultury. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować