Licealiści z "Kopca" odwiedzili słowacki Martin

2016-04-11 11:47:00 red. za: Witold Torbiarczyk

Grupa uczniów i nauczycieli kaliskiego III Liceum im. Mikołaja Kopernika zakończyła prawie tygodniowy pobyt u podnóża słowackich Tatr. Popularny “Kopiec” od 10 lat współpracuje ze szkołą partnerskiego dla Kalisza miasta Martin. Kaliszanie rokrocznie – w kwietniu – przyjeżdżają na zaproszenie Obchodnoj Akademii (szkoła handlowa). Słowacy w III LO pojawiają się w październiku.

fot. W. Torbiarczyk
fot. W. Torbiarczyk

6-dniowy pobyt był okazją do zacieśnienia wzajemnych relacji, a program pobytu wypełniły liczne atrakcje, bo w te obfituje malowniczo położony region Turiec.
Kaliszanie zwiedzili szkołę, spotkali się z dyrekcją i pedagogami, a od wtorku wędrowali po bliskich Martinowi okolicach, m.in. Popradzkie i Szczyrbskie Pleso (w paśmie Tatr Wysokich). Z wycieczką udali się też do Bańskiej Bystrzycy, Bańskiej Szczawnicy i Kremnicy, wszędzie tam podziwiając słowacką wielokulturowość i silne wpływy węgierskie, tureckie, romskie i czeskie.
Wspólnym spacerom towarzyszyły degustacje słowackiej kuchni i barwne opowieści opiekunek pobytu Polaków znad Prosny.
Doskonale w tej roli sprawdziły się nauczycielki martińskiej Akademii: Zdenka Hamzova i Lydia Juricova.

- Byliśmy bardzo mile ugoszczeni a jednocześnie zaskoczeni świetną organizacją tego wyjazdu. Znajomość regionaliów, historii i topografii słowackiej wywarły na nas ogromne wrażenie – wspominają opiekunowie uczniów III LO, Sławomir Przygodzki i Witold Torbiarczyk.
Wyjątkowo ciepła i słoneczna pogoda (w górach dynamiczna i nieprzewidywalna) z pewnością była dodatkowym walorem słowackiego pejzażu.

W 2017 roku III Liceum z Kalisza i słowacka Obchodna Akademia podsumują małym – okrągłym jubileuszem 10 lat partnerskiej współpracy.
- Pamiętam, kiedy udaliśmy się do was na oficjalne zawarcie i podpisanie naszej współpracy. Urzekło nas piękne miasto w sercu Europy. Bardzo nas cieszy ta wzajemność i każdorazowo, z niecierpliwością odliczamy czas do kolejnego pobytu nad Prosną. Wierzę, że ta wymiana doczeka się kolejnych, pięknych projektów i rocznic – powiedziała Elena Siranova, dyrektorka Obchodnoj Akademii.

Warto dodać, że kaliszanie wymieniają się również ze szkołą w Holandii. To Zernike College w Haren (Groningen). Tam “Kopernik” pojedzie 17 kwietnia.

Tekst i fot. Witold Torbiarczyk

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować