Licealiści z "Kopca" odwiedzili słowacki Martin

2016-04-11 11:47:00 red. za: Witold Torbiarczyk

Grupa uczniów i nauczycieli kaliskiego III Liceum im. Mikołaja Kopernika zakończyła prawie tygodniowy pobyt u podnóża słowackich Tatr. Popularny “Kopiec” od 10 lat współpracuje ze szkołą partnerskiego dla Kalisza miasta Martin. Kaliszanie rokrocznie – w kwietniu – przyjeżdżają na zaproszenie Obchodnoj Akademii (szkoła handlowa). Słowacy w III LO pojawiają się w październiku.

fot. W. Torbiarczyk
fot. W. Torbiarczyk

6-dniowy pobyt był okazją do zacieśnienia wzajemnych relacji, a program pobytu wypełniły liczne atrakcje, bo w te obfituje malowniczo położony region Turiec.
Kaliszanie zwiedzili szkołę, spotkali się z dyrekcją i pedagogami, a od wtorku wędrowali po bliskich Martinowi okolicach, m.in. Popradzkie i Szczyrbskie Pleso (w paśmie Tatr Wysokich). Z wycieczką udali się też do Bańskiej Bystrzycy, Bańskiej Szczawnicy i Kremnicy, wszędzie tam podziwiając słowacką wielokulturowość i silne wpływy węgierskie, tureckie, romskie i czeskie.
Wspólnym spacerom towarzyszyły degustacje słowackiej kuchni i barwne opowieści opiekunek pobytu Polaków znad Prosny.
Doskonale w tej roli sprawdziły się nauczycielki martińskiej Akademii: Zdenka Hamzova i Lydia Juricova.

- Byliśmy bardzo mile ugoszczeni a jednocześnie zaskoczeni świetną organizacją tego wyjazdu. Znajomość regionaliów, historii i topografii słowackiej wywarły na nas ogromne wrażenie – wspominają opiekunowie uczniów III LO, Sławomir Przygodzki i Witold Torbiarczyk.
Wyjątkowo ciepła i słoneczna pogoda (w górach dynamiczna i nieprzewidywalna) z pewnością była dodatkowym walorem słowackiego pejzażu.

W 2017 roku III Liceum z Kalisza i słowacka Obchodna Akademia podsumują małym – okrągłym jubileuszem 10 lat partnerskiej współpracy.
- Pamiętam, kiedy udaliśmy się do was na oficjalne zawarcie i podpisanie naszej współpracy. Urzekło nas piękne miasto w sercu Europy. Bardzo nas cieszy ta wzajemność i każdorazowo, z niecierpliwością odliczamy czas do kolejnego pobytu nad Prosną. Wierzę, że ta wymiana doczeka się kolejnych, pięknych projektów i rocznic – powiedziała Elena Siranova, dyrektorka Obchodnoj Akademii.

Warto dodać, że kaliszanie wymieniają się również ze szkołą w Holandii. To Zernike College w Haren (Groningen). Tam “Kopernik” pojedzie 17 kwietnia.

Tekst i fot. Witold Torbiarczyk

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ