Konkursy

Kultura Dostępna z filmem "Teściowie" w Heliosie. Konkurs!

2022-01-26 15:30:00 Helios

Już w czwartek 27 stycznia o godzinie 13:00 i 18:00 odbędzie się kolejny seans filmowy w Heliosie w ramach projektu Kultura Dostępna. Tym razem zobaczymy film Teściowie, w reżyserii Kuby Michalczuka.

Helios
Helios

Kultura Dostępna to projekt, dzięki któremu szerokie grono odbiorców może zapoznać się w najwyższym kinowym standardzie z polską sztuką filmową korzystając z niezwykle atrakcyjnej ceny biletu.

Operatorem projektu Kultura Dostępna jest Narodowe Centrum Kultury. Systemowe rozwiązanie służyć ma niwelowaniu barier kompetencyjnych, finansowych, szczególnie dla grup narażonych na wykluczenie. Dzięki temu we wszystkich kinach Helios na terenie całej Polski w każdy czwartek o godzinie 13:00 i 18:00 odbywają się specjalne pokazy polskich filmów, na które bilety kosztują tylko 10 zł.

Zapraszamy: www.kulturadostepna.pl

Informacje i bilety na stronie kina: https://www.helios.pl/40,Kalisz/KulturaDostepna/

 

Ostatnie lata, czy wręcz dekady w polskim kinie pokazały, że chociaż polscy kinomani wciąż czekają na dobre rodzime komedie, przy których będą mogli się pośmiać (również z samych siebie), to udanych filmów tego rodzaju jest jak na lekarstwo. Typowe polskie komedie, nie tylko tak zwane komedie romantyczne, powstają według określonego schematu. W skrócie chodzi o magiczny czas (najchętniej bajkowe święta Bożego Narodzenia), magiczną przemianę negatywnego bohatera w aniołka, a w końcu magicznych, wciąż tych samych, aktorów. Wszystkie te filmy, również tytuły, w których obowiązkowo musi pojawić się wyraz „miłość”, ewentualnie „kochaj”, z czasem zlewają się w jeden tytuł. Grają w nim Tomasz Karolak, Małgorzata Kożuchowska oraz Piotr Adamczyk, a prawda jest taka, że kiedy nam smutno, nie sięgamy wcale po nowe tytuły, tylko wracamy do nieśmiertelnych komedii Juliusza Machulskiego czy Stanisława Barei.

Na szczęście sytuacja powoli zaczyna się zmieniać. Zaczynają powstawać również komedie z wyższej półki, dla których właściwszym punktem odniesienia byłby bardziej Woody Allen niż „American Pie”. Tacy byli niedawni „(Nie)znajomi”, tacy są świetni „Teściowie” w reżyserii Jakuba Michalczuka.

Zaczęło się od teatru. Nie jest to częsta droga. Transfer z teatru do filmu sprawdza się rzadko. Oba światy operują bowiem odmiennym charakterem. Sztuki pisane do teatru są siłą rzeczy w większości kameralne, rozgrywają się w zamkniętej przestrzeni, operują bon motem, dowcipnym szlagwortem stymulowanym energią wytwarzającą się pomiędzy widownią a sceną. W kinie bardzo trudno zbudować tego typu intensywność. Czasami się jednak udaje, a „Teściowie” Marka Modzelewskiego są  najlepszym przykładem. Modzelewski już od wielu lat buduje sobie w polskim teatrze osobną pozycję. Pisze dramaty współczesne, porusza w nich tematy ważne i trudne, znajdując jednak dla swoich opowieści ciekawą, groteskową, ironiczną formułę dialogową. Sytuuje się gdzieś pomiędzy Mrożkiem, Różewiczem, a Głowackim. To bardzo dobre towarzystwo.

Sukcesem był zwłaszcza jeden z ostatnich dramatów Marka Modzelewskiego, zatytułowany „Wstyd”, grany do dzisiaj z sukcesem w warszawskim Teatrze Współczesnym (w gwiazdorskiej obsadzie Braciak, Suchora, Jakus i Kuna). To właśnie sukces warszawskiego przedstawienia sprawił, że pojawił się pomysł na ekranizację dramatu. Film kręcono w pandemii, dzięki czemu w tej weselnej komedii omyłek, dostępne dla ekipy było całe wnętrze kultowego hotelu „Polonia”. Podobnie jak w przedstawieniu, również w filmie, najważniejsze są relacje między bohaterami, sztuka dialogu, ale kiedy ma się na pokładzie najlepszych z najlepszych aktorów: z jednej strony Izabelę Kunę i Adama Woronowicza, z drugiej Maję Ostaszewską i Marcina Dorocińskiego jako dwie małżeńskie pary zgrupowane na wielkim weselu, na którym zabrakło jedynie pary młodych, to ma się już połowę sukcesu. Aktorzy są świetni, tekst znakomity, resztę załatwia reżyseria Michalczuka i zwłaszcza zdjęcia Michała Englerta. To właśnie zdjęcia, sztuka operatorska, jest piątym aktorem  filmu. Dzięki Englertowi i jego pomysłowości w ogrywaniu przestrzeni hotelu „Polonia”, nawet przez moment nie mamy poczucia, że oglądamy sztukę telewizyjną. To kino pełną gębą. Gębą uśmiechniętą i usatysfakcjonowaną z obejrzenia najlepszej polskiej komedii sezonu.

 

Łukasz Maciejewski

 

UWAGA - WYNIKI KONKURSU!

Poprawna odpowiedź na pytanie: Gdzie zostały zrealizowane zdjęcia do filmu Teściowie? brzmi: w Hotelu Polonia w Warszawie.

2 pojedyncze zaproszenia na projekt Kultura Dostępna w Heliosie - na czwartek godz. 13:00 i 18:00 zdobywają: Kamila Mikołajczyk, Daria Mucharska.

O sposobie odbioru nagrody poinformowaliśmy mailowo. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować