Polityka

Kredyt zero procent na mieszkanie, reforma urzędów skarbowych, wsparcie małych firm - programowe rozwiązania Koalicji Obywatelskiej

2023-03-16 16:30:00 BK

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej - poseł Mariusz Witczak i senator Janusz Pęcherz, przedstawili dziś w Kaliszu główne punkty programowe KO, które miałyby zostać wprowadzone po wygranych wyborach. Rozwiązania te mają przede wszystkim przynieść ulgę przedsiębiorcom, ale również mają pomóc zakupić własne mieszkanie.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Jedną z propozycji jest finansowe odciążenie przedsiębiorców, przenosząc wypłatę zasiłku chorobowego pracownika na ZUS, już od pierwszego dnia przebywania  na L4. 

- Pierwsza kwestia dotyczy bolączek małych i dużych przedsiębiorstw - wysokie ceny energii, drożyzna, skomplikowany system biurokratyczny, podatkowego. Nasza propozycja dotyczy wprowadzenia dla mikro przedsiębiorców zasady polegającej na tym, że chorobowe pracownika od pierwszego dnia jest płacone ZUS. Dzisiaj tak jest, że w małych firmach do 9 osób, jeżeli rozchoruje się 2 lub 3 pracowników, to są to chorobowe 10 i 12 dniowe i koszty ponosi przedsiębiorca. Kiedy w pandemii grypy czy innych chorób wyłączy się z pracy 3 lub 4 pracowników to cała firma stoi, a i tak ponosi koszty - mówił poseł KO Mariusz Witczak.

Przedsiębiorcy mieliby odczuć również ulgę w składce zdrowotnej, po wygranych wyborach Koalicja chce usunąć "absurdy Polskiego Ładu", np. obowiązek zapłacenia składki zdrowotnej nie tylko od dochodu z podstawowej działalności, ale także od sprzedaży samochodu. 

- Dzisiaj 9-procentowa składka zdrowotna to jest dodatkowy podatek, który doliczany jest do każdej faktury. Przedsiębiorca nawet kiedy sprzedaje samochód firmowy, to od sprzedaży samochodu płaci składkę zdrowotną. Doszliśmy do takiego absurdu w obciążeniach dla przedsiębiorców - mówi poseł Mariusz Witczak. - Rząd propagandowo mówił, że obniża podatki. To praktyka jest taka, że podstawowa stawka VAT wynosi 23 procent, 12 procent podatek dochodowy i 9 procent składka zdrowotna. To jest obraz faktury na dzień dobry wystawianej przez przedsiębiorcę. Kwestia składki zdrowotnej jest absolutnie do zmiany. Jest to za duże obciążenie. 

- Nie może to być kolejny podatek i nie może być doliczany tak jak dzisiaj do każdej faktury. Kwestia stawki jest do skalibrowania, bo to będzie wymagało skalibrowania z całym systemem podatkowym. Zbyt obciąża przedsiębiorców - dodaje poseł KO.

Ważnym punktem programu jest także przekształcenie urzędów skarbowych w tzw. centra obsługi podatnika.

- Doszliśmy już do tego momentu, że w dobie cyfryzacji, nowych technologii, funkcjonowania aplikacji stać nas na to, żeby kontakt podatnika z instytucją podatkową nie miał charakteru anachronicznego, stresującego i żeby nie był przeżyciem biurokratycznym. To powinna być relacja prosta i przyjazna. My postulujemy przekształcenie urzędów skarbowych w centra obsługi, które obsługiwałyby z zupełnie innego punktu widzenia przedsiębiorcę - mówił poseł KO.

KO po wygranych wyborach zapowiada wprowadzenie zasady 6-miesięcznego vacation legis.

- Kolejnym problemem jest zasypywanie przedsiębiorców kolejnymi przepisami, które bardzo szybko wchodzą w życie, szczególnie rządy PiSu obfitują w tego typu rozwiązania. Wprowadzimy twardą zasadę 6-miesięcznego vacation legis dla jakichkolwiek zmian, które będą dotyczyć przedsiębiorców, bo nie ma nic gorszego dla przedsiębiorcy jak bałagan związany z przepisami - mówił poseł Mariusz Witczak.

- Ważną kwestią jest tzw. idea vat-u kasowego. Szczególnie dotkliwie odczuli to przedsiębiorcy w pandemii, czy w sytuacjach kryzysowych. Jest wystawiona faktura, ktoś za nią nie płaci, przeterminowuje ją, kończy się to egzekucją czy sporem prawnym, a podatek za fakturę trzeba zapłacić. To musi ulec zmianie. To dotyczy przede wszystkim małych firm - mówił Mariusz Witczak.

KO zapowiada wprowadzenie kredytu mieszkaniowego zero procent dla ludzi, którzy będą kupowali swoje pierwsze mieszkanie. 

- Będą to mieszkania dla osób do 45 roku życia. Eksperci wyliczają, że rata kredytu zero procent na 500 tys. zł na 25 lat, wynosi 4,2 tys. zł. W przypadku kredytu zero procent będzie to 1700 zł. Odsetki i marże bierze na siebie państwo. Przy kredycie na 500 tys. zł kredytobiorca musi oddać dodatkowo 770 tys. zł odsetek czyli łącznie ponad 1,2 mln zł - mówił senator Janusz Pęcherz. - W programie proponujemy 10 mld zł dla samorządów na 4 lata na remonty pustostanów albo mieszkań w złym stanie, które będą oddane w standardzie komunalnym. Będzie również 600 zł dopłaty do czynszów dla osób, które nie mają swojego mieszkania. Mamy nadzieję, że to uruchomi gospodarkę. Kiedy patrzymy na dzisiejszy rynek mieszkaniowy i kredyty hipoteczne to dzisiaj lekarz, który poszedł do banku, mając swoje 100 tys. zł jako wkład własny, nie ma dzisiaj możliwości wzięcia kredytu, mimo, że ma umowę o pracę w szpitalu. Rynek mieszkaniowy całkowicie się zatrzymał. Jeżeli nie będzie uruchomiona procedura łatwiejszego kredytu, deweloperzy będą padać masowo.

Według lidera opozycji Donalda Tuska, proponowane zmiany miałyby zostać wprowadzone w ciągu pierwszych 100 dni od początku ich rządów. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować