Kultura

Kościół Garnizonowy nominowany w konkursie „Zabytek Zadbany”

2021-06-10 18:30:00 WKST

„Zabytek Zadbany”, to prestiżowy ogólnopolski konkurs Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Celem konkursu jest promocja postaw właściwej opieki nad zabytkami oraz propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

fot. www.parafia-opk.pl
fot. www.parafia-opk.pl

W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 136 zabytków. Jury po przeprowadzeniu oceny formalnej zgłoszeń, zakwalifikowało do konkursu 119 obiektów z 15 województw, najwięcej zabytków, bo aż 23, pochodziło z województwa wielkopolskiego. Zgłoszenia oceniane są w następujących kategoriach:
1) Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
2) Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
3) Adaptacja obiektów zabytkowych
4) Architektura i budownictwo drewniane
5) Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)
6) Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

W każdej z kategorii (z wyjątkiem kategorii specjalnej) jury konkursu nominuje maksymalnie cztery obiekty,
z których wyłania następnie laureata i maksymalnie trzech wyróżnionych.

Ogłoszono już tegoroczne nominacje oraz tytuły laureatów kategorii specjalnej i już na tym etapie konkursu kaliszanie mają powód do dumy i zadowolenia. W kategorii pn. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu, wśród czterech nominowanych zabytków, znalazł się bowiem pojezuicki kościół Świętych Wojciecha i Stanisława w Kaliszu, którego właścicielem jest Parafia Rzymskokatolicka Ordynariatu Polowego pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu.

Nominacja dla pojezuickiej świątyni, to niewątpliwie wyraz uznania dla wieloletniej i systematycznej troski o ten zabytek sprawowanej przez proboszcza księdza pułkownika rezerwy Tadeusza Pałuski oraz realizacji na najwyższym poziomie konserwatorskim i budowlanym projektu „Z tradycją w przyszłość ˗ renowacja zabytkowego kościoła pojezuickiego w centrum Kalisza i modernizacja wnętrza na potrzeby organizacji działań kulturalnych” w latach 2018-2019. (Wartość projektu wyniosła 6 209 873, 95 zł, w tym 5 278 392, 84 zł to dofinansowanie z WRPO 2014+ oraz 950 000 00 zł w formie dotacji z budżetu Kalisza w l.2018-2019).

Wykonane prace pozwoliły przywrócić pierwotną kolorystykę ścian i sklepień oraz ołtarza głównego, odsłoniły polichromie o tematyce jezuickiej na sklepieniach naw bocznych, a także na podłuczach. Wnętrze świątyni, posiadające znakomitą akustykę, dzięki zamontowanemu systemowi nagłośnienia oraz oświetlenia, zostało przystosowane do organizacji wydarzeń kulturalnych, szczególnie koncertów organowych, symfonicznych, chóralnych i kameralnych. Zastosowane oświetlenie wydobywa dodatkowo wartości artystyczne, estetyczne odrestaurowanego kościoła. Świątynia z zewnątrz, jak i wewnątrz po prostu zachwyca! Ogromnie cieszy zatem fakt, że wszystko to zostało zauważone i docenione przez jury złożone z wybitnych specjalistów.

Warto dodać, że nominację w tej samej kategorii otrzymały również:
• Budynek dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej przy ul. Doki 1 w Gdańsku (woj. pomorskie, właściciel: Stocznia Cesarska Development sp. z o.o.);
• Kamienica przy ul. Poznańskiej 50 w Poznaniu (woj. wielkopolskie, właściciel: Wspólnota Mieszkaniowa Poznańska 50 w Poznaniu);
• Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Gwiazda Morza w Sopocie (woj. pomorskie, właściciel: Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia NMP Gwiazda Morza w Sopocie.

Jak podają organizatorzy przyznanie nagród laureatom i wyróżnionym wyłonionym spośród nominacji w każdej z pięciu kategorii oraz tytułów laureatów kategorii specjalnej, nastąpi na uroczystej gali, która zostanie zorganizowana w terminie do dnia 30 listopada tego roku.

Trzymajmy kciuki za kaliskiego Nominata!

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ