Społeczne

Kaliszanie upamiętnili ofiary I wojny światowej [zdjęcia]

2019-08-14 13:30:00 BK

Dziś w samo południe, na kaliskim rynku odbyły się uroczystości upamiętniające 105. rocznicę zburzenia Kalisza i wybuchu I wojny światowej. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Wiązanki kwiatów i znicze pod tablicą na ścianie ratusza poświęconą pamięci bohaterów I i II wojny światowej, złożyli włodarze miasta Kalisza, reprezentanci władz wojewódzkich, gminnych, powiatowych, parlamentarzyści, partie polityczne, związki kombatanckie, przedstawiciele służb mundurowych, kaliskie szkoły oraz stowarzyszenia.

- Doszczętnie zniszczony Kalisz. Zburzonych blisko 500 budynków mieszkalnych, wiele zakładów przemysłowych i zabudowań publicznych. Ogromne straty w ludziach. 70-tysięczny przedwojenny gród nad Prosną pod koniec 1914 r. liczył zaledwie 5 tysięcy mieszkańców. Między 4 a 22 sierpnia 1914 r. wojska niemieckie dokonały serii ostrzelań artyleryjskich, w wyniku których zrównano z ziemią niemal całe zabytkowe śródmieście. Miasto było podpalane, mieszkania plądrowane, a ludność mordowana. Szanowni Państwo, nigdy nie wolno nam o tym zapomnieć – mówił podczas uroczystości prezydent Krystian Kinastowski. - Stojąc w zadumie przed tablicą poświęconą bohaterom, którzy oddali życie za naszą wolność, pamiętajmy o ich losach. Ludzie tacy jak my, którzy mieli rodziny, dzieci, przyjaciół, plany na przyszłość, w jednej chwili stracili wszystko. Tamten tragiczny czas przekreślił ich wszelkie marzenia. W 105. rocznicę zburzenia Kalisza i wybuchu I wojny światowej oddajmy cześć poległym i zamordowanym.

Po uroczystościach na Głównym Rynku Kalisza, w sali recepcyjnej ratusza, odbył się pokaz multimedialny zatytułowany „Odbudowa Kalisza po zniszczeniu miasta w sierpniu 1914 r.”, przygotowany przez Archiwum Państwowe w Kaliszu.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ