Społeczne

Kaliszanie upamiętnili ofiary I wojny światowej [zdjęcia]

2019-08-14 13:30:00 BK

Dziś w samo południe, na kaliskim rynku odbyły się uroczystości upamiętniające 105. rocznicę zburzenia Kalisza i wybuchu I wojny światowej. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Wiązanki kwiatów i znicze pod tablicą na ścianie ratusza poświęconą pamięci bohaterów I i II wojny światowej, złożyli włodarze miasta Kalisza, reprezentanci władz wojewódzkich, gminnych, powiatowych, parlamentarzyści, partie polityczne, związki kombatanckie, przedstawiciele służb mundurowych, kaliskie szkoły oraz stowarzyszenia.

- Doszczętnie zniszczony Kalisz. Zburzonych blisko 500 budynków mieszkalnych, wiele zakładów przemysłowych i zabudowań publicznych. Ogromne straty w ludziach. 70-tysięczny przedwojenny gród nad Prosną pod koniec 1914 r. liczył zaledwie 5 tysięcy mieszkańców. Między 4 a 22 sierpnia 1914 r. wojska niemieckie dokonały serii ostrzelań artyleryjskich, w wyniku których zrównano z ziemią niemal całe zabytkowe śródmieście. Miasto było podpalane, mieszkania plądrowane, a ludność mordowana. Szanowni Państwo, nigdy nie wolno nam o tym zapomnieć – mówił podczas uroczystości prezydent Krystian Kinastowski. - Stojąc w zadumie przed tablicą poświęconą bohaterom, którzy oddali życie za naszą wolność, pamiętajmy o ich losach. Ludzie tacy jak my, którzy mieli rodziny, dzieci, przyjaciół, plany na przyszłość, w jednej chwili stracili wszystko. Tamten tragiczny czas przekreślił ich wszelkie marzenia. W 105. rocznicę zburzenia Kalisza i wybuchu I wojny światowej oddajmy cześć poległym i zamordowanym.

Po uroczystościach na Głównym Rynku Kalisza, w sali recepcyjnej ratusza, odbył się pokaz multimedialny zatytułowany „Odbudowa Kalisza po zniszczeniu miasta w sierpniu 1914 r.”, przygotowany przez Archiwum Państwowe w Kaliszu.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ