Społeczne

Kaliszanie protestowali w obronie wolnych mediów! #lexTVN [Dużo zdjęć]

2021-12-19 21:00:00 red

W Kaliszu w niedzielę podobnie jak w innych miastach w całej Polsce, odbył się protest związany odrzuceniem przez Sejm uchwały Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, co oznacza, że tzw. „lex TVN” został przyjęty. Teraz decyzja należy do prezydenta Andrzeja Dudy, od którego protestujący żądają zawetowania ustawy.

fot. MW
fot. MW

Protestujący zebrali się punktualnie o godz. 19.00 pod pomnikiem Adama Asnyka podobnie jak inni niezadowoleni z działań rządu w wielu miastach w całej Polsce - Od 6 lat nieustannie trwa niszczenie tego państwa, niszczenie wolności, dzielenie Polek i Polaków i wreszcie atak na wolne media. Sprzeciwiamy się wszyscy temu. Nie godzimy się – mówiła posłanka Lewicy Karolina Pawliczak - Od 6 lat każdemu z nas, dzień po dniu zabierana jest wolność. Stał się rzecz straszna. To, że zabrano nam wolne media, bo to dotyka nas wszystkich to jest rzecz haniebna, nie pozwolimy na to, bo wolne media to ostatni bastion wolności, prawdy i demokracji – dodaje.

- Wolne media mają być uciszone żeby prawda nie dotarła do ludzi – twierdzi poseł Platformy Obywatelskiej Mariusz Witczak - Prawda o korupcji, prawda o drożyźnie, prawda o przekrętach. Z tego miejsca wyraźnie mówimy, że Polacy nie dadzą sobie robić wody z mózgu. Z tego miejsca wyraźnie im mówimy, że Polacy nie zgodzą się na niszczenie demokracji. Z tego miejsca mówimy im wyraźnie, że Polacy nie zgodzą się na niszczenie wolnych mediów – dodał.

Ustawa nazywana popularnie lexTVN została „wyciągnięta” przez rządzących nieoczekiwanie - Kiedy we wrześniu przyglądaliśmy się nowelizacji przez wiele godzin słuchaliśmy opinii znawców prawa. Wtedy udało się odrzucić te ustawę. Nie sądziłem, że temat jeszcze wróci i tak szybko - mówił senator Janusz Pęcherz. - Przed świętami wrócono do tej haniebnej ustawy, żeby odwrócić uwagę od tego, co w Polsce jest ważne – dodaje.

- Ohydna twarz PiS-u śmieje się w twarz każdemu z nas. Oni nas opluwają, uważają, że jesteśmy jak bydło, które da się poprowadzić gdzie oni chcą. Chce nam odebrać wzrok, słuch i chcą żebyśmy nic nie widzieli, ale już teraz widać dokąd chcą nas doprowadzić – mówił Michał Witkowski z KOD-u - To nie jest tylko zamkniecie stacji telewizyjnej to też wypowiedzenie największemu polskiemu sojusznikowi sojuszu - dodał

W imieniu nauczycieli głos zabrała Bogumiła Bielak z ruchu "Protest z Wykrzyknikiem"- My nauczycielki i nauczyciele żądamy od prezydenta Andrzeja Dudy veta. Żądamy zawetowania ustawy przyjętej z pogwałceniem regulaminu i ograniczającej wolność słowa. To wolne słowo jest nam teraz potrzebne jak powietrze żebyśmy się jako społeczeństwo nie dali zaprząc w chocholi taniec rządowej propagandy. Żebyśmy nie pozwolili zagłuszyć bolesnej prawdy o śmierci kilkuset osób każdego dnia z powodu pandemii. Żebyśmy nie obrócili oczu od śmierci migrantów na granicy. Żebyśmy zapamiętali niszczenie sądów. Nie wyobrażamy sobie dziś obrony edukacji, boju o zatrzymanie lex Czarenek i walki o wolną szkołę bez niezależnych dziennikarzy, a szczególnie bez telewizji informacyjnej TVN. Dlatego żądamy weta od prezydenta Andrzeja Dudy. Wolne media, wolni ludzie, wolna szkoła, wolna Polska.

- Za kilka dni Boże Narodzenie. Sądzę, że u każdego z nas będzie wolne nakrycie przy stole. Ta władza zrobiła wszystko byśmy nie poznali prawdy i tego, co dzieje się na granicy z Białorusią. Wolne media nie są dopuszczone, nie ma obserwatorów, nie ma PCK, nikt tam nie może się dostać. Tam umierają ludzie tam umierają dzieci. Pamiętajmy przy stole wigilijnym, że ten talerz jest dla kogoś z nich - mówiła Katarzyna Urbaniak z Obywateli RP.

 

Pełne nagranie z wydarzenia - TUTAJ.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować