Społeczne

Kaliski szpital w czołówce programu KOS-Zawał

2024-02-21 08:52:30 red. za Szpital Kalisz

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu jest w ścisłej czołówce placówek, najlepiej opiekujących się Pacjentami kardiologicznymi w ramach programu KOS-zawał. W Wielkopolsce program ten realizuje 12 szpitali – są to wszystkie placówki spełniające kryteria przystąpienia do programu, a więc posiadające oddziały kardiologiczne z pracowniami hemodynamicznymi.

fot. Szpital Kalisz
fot. Szpital Kalisz
W 2023 roku najwięcej pacjentów ze świadczeniem rehabilitacyjnym odnotowały: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu (235), Szpital w Puszczykowie (209) oraz Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny w Lesznie (177).
 
Eksperci jako szczególnie istotny etap procesu powrotu do zdrowia wskazują na rehabilitację kardiologiczną, która znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca po zawale. Obejmuje ona konsultację fizjoterapeuty, dietetyka oraz jeśli jest taka potrzeba również psychologa, których zadaniem jest poprawa stanu zdrowia chorego w dłuższej perspektywie. W Wielkopolsce od początku funkcjonowania programu z rehabilitacji kardiologicznej skorzystało 57% pacjentów zakwalifikowanych do KOS-Zawał.
 
KOS-zawał to program dla pacjentów po zawale serca, najczęściej leczonych angioplastyką wieńcową (PCI). Są oni objęci roczną, bezpłatną i kompleksową opieką, która zapewnia między innymi rehabilitację kardiologiczną, konsultacje lekarskie i edukację prozdrowotną. Zwiększenie szans pacjenta na dłuższe życie to główne założenie programu KOS-Zawał.
 
W 2023 roku najwięcej pacjentów zakwalifikowanych do programu KOS-Zawał było w Wojewódzkim Szpitalu Wielospecjalistycznym w Lesznie (359). Drugi pod tym względem jest Szpital w Puszczykowie (339), a podium uzupełniają ex aequo Centrum Medyczne HCP w Poznaniu oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu (297).
Procentowo najwięcej pacjentów, którzy przeszli zawał w 2023 roku do KOS-a zakwalifikowało Centrum Medyczne HCP w Poznaniu (77%). W czołówce pod tym kątem są również Szpital w Puszczykowie (74%) oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu (64%).
 
Program KOS-Zawał obejmuje leczenie ostrej fazy zawału (m. in. koronarografię, angioplastykę, pomostowanie aortalno-wieńcowe, leczenie zachowawcze), wizytę kontrolną w ciągu 14 dni od hospitalizacji, rehabilitację kardiologiczną, monitorowanie w specjalistycznej opiece kardiologicznej, opcjonalne leczenie z wykorzystaniem elektroterapii (wszczepienie urządzeń wspomagających pracę serca), zakończenie leczenia lub wydanie zaświadczenia o zdolności pacjenta do pracy. Niestety nie każdy pacjent przechodzi pełną ścieżkę leczenia, a raporty funkcjonowania programu pokazują, że daje ona największą szansę na odzyskanie sprawności.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować