Kaliska Inicjatywa Miejska zaprasza do dyskusji

2013-03-14 00:13:00 e.

Oficjalnie rozpoczął się cykl pod hasłem "SPOTKANIA OTWARTE", organizowany przez Kaliską Inicjatywę Miejską. W środę wieczorem członkowie organizacji debatowali w Cafe Calisia nad sposobem funkcjonowania naszego miasta omawiając temat partycypacji obywatelskiej.

Podczas środowego spotkania słuchacze i prelegenci starali się wspólnie znaleźć odpowiedź na pozornie proste pytanie: "Czy kaliszanie mogą decydować o swoim mieście i dlaczego mieliby to robić?". Opowiadano o tym, czym jest partycypacja, za którą często mylnie uważa się konsultacje i spotkania społeczne, mające pozornie zaangażować społeczeństwo w prace nad określonym projektem.
- Ruchy miejskie to ten typ tworu, z którym Kaliska Inicjatywa Miejska się identyfikuje. Patrycypacja obywatelska to zarówno pojęcie jak i cały zestaw różnych działań, pomysłów oraz organizacji od kilku lat siejących dosyć spory ferment w życiu publicznym. To jest pewnego rodzaju ruch, który jest obecny coraz częściej w opinii publicznej. Czasem są to twory zarówno formalne i nieformalne, które spontanicznie zaczęły w pewnym momencie pączkować w różnych częściach Polski. To są ruchy, których nie da się identyfikować politycznie, albo jako tylko i wyłącznie stowarzyszenia, czy grupy zorganizowane. Te ruchy wyrastają na bazie konkretnych problemów i proponują konkretnej rozwiązania, które są osadzone w tkance miejskiej. - mówiła Kalina Michocka, prezeska Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej.
W zeszłym roku latem, kaliscy działacze zorganizowali akcję pod hasłem "Kultura na trawie". Przedsięwzięciu towarzyszył projekt fotograficzny. Kilka miesięcy później odbył się II Kongres Ruchów Miejskich w Łodzi, w którym także wzięła udział reprezentacja z Kalisza.
Kaliska Inicjatywa Miejska jest organizacją założoną przez grupę kaliszan związanych z różnymi środowiskami społecznymi. Swoją obecność w mieście stowarzyszenie zaznaczyło m.in. na początku ubiegłego roku, włączając się w dyskusję o zasadności decyzji o prywatyzacji przedszkoli: - Wtedy też można było zauważyć, że władza otwiera się na nas, to był duży postęp, ale nadal nie możemy mówić o partycypacji - mówił jeden z prelegentów, Mikołaj Pancewicz: - My tak naprawdę nie uczestniczymy we władzy, a przecież powinniśmy zgodnie z regułami demokracji. Partycypacja zaś jest próbą przywrócenia tego, czego brakuje w tej demokracji. - dodał.
Środowe spotkanie było jedynie zaczątkiem cyklu. Członkowie organizacji zapowiadają również inne akcje - w tym przemalowanie pasów przy Państwowej Szkole Muzycznej w Kaliszu tak, by wyglądały jak klawiatura fortepianu.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować