Polityka

Kalina Michocka odchodzi z partii Biedronia. "Statek zwinął już wszystkie żagle, lokalne struktury to zbędny balast"

2019-08-21 17:30:00 BK

Działaczka społeczna, współzałożycielka stowarzyszenia Kaliska Inicjatywa Miejska odchodzi z partii Biedronia - Wiosna, do której struktur wstąpiła w lutym br. Jakie są powody tej decyzji?

fot. Calisia.pl
fot. Calisia.pl

Wiosna, partia Roberta Biedronia, której konwencja założycielska odbyła się 3 lutego br. zapowiada gruntowne porządki w polskiej polityce. Program ugrupowania, wypracowany w ramach serii ogólnopolskich spotkań, opiera się na trzech fundamentach: obywatelach, którzy mają równe prawa; wspólnocie, która nikogo nie wyklucza oraz państwie, które gwarantuje realizację tych praw oraz przeciwdziała wykluczeniu i dyskryminacji. W nowej partii była współzałożycielka Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej Kalina Michocka, która odpowiadała za kulturę wolną od polityki i dostępną dla wszystkich. W sierpniu br. działaczka podjęła decyzję o opuszczeniu struktur Wiosny.

- Za mną trudne decyzje o nie kandydowaniu do Sejmu w nadchodzących wyborach i odejściu z szeregów Wiosny - informuje na profilu facebookowym Kalina Michocka. - Od ponad roku zajmowałam się budowaniem i koordynacją pracy struktur w okręgu kalisko-leszczyńskim. Ten niezwykły i zaangażowany „po uszy” zespół kilkudziesięciu osób z 13 powiatów zorganizował dwie „Burze Mózgów” (Leszno i Ostrów Wlkp.), współtworzył lutową konwencję w Warszawie i udaną kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego w Wielkopolsce (czworo z nas na liście Wiosny znacząco wzmocniło wynik Sylwii Spurek). Pomiędzy dużymi wydarzeniami i mobilizacją wyborczą pracowaliśmy codziennie, na ulicach, przy klawiaturach, ekranach, w rozjazdach, po godzinach, nocami, bez weekendów, bez wynagrodzenia. Zaangażowanie w pracę dla 36 okręgu to żywy dowód na to jak ważna dla nas i naszych sympatyczek/-ów była nadzieja na nową jakość i skuteczność w polityce.

Sprawy niestety nie mają się najlepiej. Fakt lewicowego porozumienia przyjmuję oczywiście z entuzjazmem. Gorzej z decyzją samej Wiosny o starcie z „dwójki” w Kaliszu kandydata-spadochroniarza, asystenta Roberta Biedronia - Patryka Janczewskiego. Od samego początku priorytetem mojej aktywności w Wiośnie była praca dla rozwoju regionu, dla naszych miast i powiatów. Kandydat „z teczki” w tym nie pomoże. I żeby było jasne - nie chodzi o to, że „dwójka” miała być dla mnie i teraz mi smutno. Nie chodzi też o to, że każdy kandydat z zewnątrz to zło wcielone. Ale TA decyzja to jasny jak światło latarni morskiej sygnał, że statek zwinął już wszystkie żagle, lokalne struktury to zbędny balast, a kapitan przewidział limit miejsc w szalupie ratunkowej i okręg kaliski się nie załapał.

Kalina Michocka – działaczka społeczna, feministka, współzałożycielka stowarzyszenia Kaliska Inicjatywa Miejska, inicjatorka i koordynatorka społecznej analizy budżetu Kalisza, współorganizatorka Czarnego Protestu w Kaliszu. Kierowniczka operacyjna Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (2015-2017). Etnolingwistka, absolwentka UAM w Poznaniu, ukończyła IX edycję Szkoły Liderów i Akademię Demokracji Socjalnej.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ