Społeczne

Granice kraju zamknięte do 13 kwietnia. Jeśli pracujesz za granicą, czeka Cię kwarantanna

2020-03-25 20:00:00 red. za Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

- Przedłużamy okres zamknięcia granic do 13 kwietnia - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński na konferencji prasowej w środę. Szef MSWiA potwierdził, że kwarantanna od piątku zacznie obowiązywać osoby dojeżdżające do pracy za granicą.

fot. gis.gov.pl
fot. gis.gov.pl

Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) będzie przedłużona o kolejne 20 dni – do 13 kwietnia br. Polska utrzyma również duże ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do naszego kraju – poinformował minister Mariusz Kamiński. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy. Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek, godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim. Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.

- Decyzja o zamknięciu granic, zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego, została przedłużona o następne 20 dni. Granice naszego kraju do 13 kwietnia pozostają zamknięte - mówił szef MSWiA. Zapewnił, że zakaz nie dotyczy przepływu towarów.

- Wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli, dla naszego kraju, dla handlu płynnie przekraczają granicę - dodał Kamiński.

Kamiński poinformował, że rząd wprowadził "pewne nowe obostrzenia dotyczące przekraczania granic przez polskich obywateli". - Dotyczą one osób, które na co dzień pracują po drugiej stronie granicy. Mają w tym momencie na mocy rozporządzenia ministra zdrowia dwa dni na ustabilizowanie swojej sytuacji zawodowej. Od piątku te osoby, które będą przekraczały granicę polską, będą poddane rygorowi dwutygodniowej kwarantanny - poinformował minister. - Osoby te mogą zostać pod drugiej stornie granicy, mają czas na wynajęcie tymczasowych kwater, być może pracodawcy ich będą w tym im pomocni. Natomiast musimy zaostrzyć pewne rygory sanitarne – powiedział Kamiński.

Tak jak dotychczas kontrola graniczna będzie prowadzona przez Straż Graniczą, której działania wspierają policjanci, strażacy i żołnierze.

Granicę wewnętrzną można przekraczać w 42 wyznaczonych miejscach na granicy lądowej: na granicy z Czechami – 18, ze Słowacją  – 5, z Niemcami – 16, z Litwą – 3. Kontrola graniczna jest też prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ