Gra z Niechcicami na Święto Miasta

2014-06-09 12:51:00 Ania, za: Elżbieta Stadtmuller

V jubileuszowa literacka gra miejska “Kaliszanie Piszący – Kaliniec uracony” była jednym z elementów obchodów święta Miasta. W tym roku kanwą gry była powieść Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. Wykorzystane zostały fragmenty, w których autorka opisuje miasto i tragedię, jaka je spotkała w 1914 roku.

Uczestnicy gry musieli pokonać trasę złożoną z 7 punktów, przy których czekało na nich wiele różnych atrakcji, a dotarcie na metę w odpowiednim czasie okazało się nie lada wyzwaniem. Zadaniem uczestników było również rozwiązanie krzyżówki, w czym dopomagały wskazówki zawarte na planszach znajdujących się przy poszczególnych punktach gry. Pomocą były fotografie, cytaty i komentarze, ułatwiające odgadnięcie haseł.

Gra rozpoczęła się w Parku Miejskim przy stawie „Kogutek”. Uczestnicy spotkali na swej drodze Barbarę i Bogumiła Niechciców z Agnisią w Cukierni Kleszcza i skosztowali placka ze śliwkami, opisanego w powieści. Odwiedzili także pensjonarki ze szkoły, w której w dzieciństwie pobierały nauki pisarka oraz powieściowa Agnisia. Dokonali zakupów w sklepie Michaliny Ostrzeńskiej i zapoznali się z widokiem z mieszkania, w którym po śmierci męża zamieszkała pani Barbara. Na Rynku czekała na graczy żydówka Arkuszowa z dalszymi wskazówkami.

Szczególną atrakcję stanowił posterunek pruskich żołnierzy przygotowany przez Ostrowską Grupę Rekonstrukcji Historycznych. W rolach powieściowych postaci wystąpili uczniowie i uczennice kaliskich szkół w oryginalnych strojach z filmu „Noce i dnie” w reżyserii Jerzego Antczaka, wypożyczonych na tę okazję z magazynów Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Po wypełnieniu wszystkich zadań uczestnicy spotkali się na finale, gdzie odbyło się losowanie nagród.

Plakat i plansze przygotowane dla potrzeb gry zostaną wyeksponowane w holu Młodzieżowego Domu Kultury im. Władysława Broniewskiego. Wystawę można oglądać od zaraz do końca sierpnia br.

Kolejna edycja kaliskiej gry miejskiej, wpisuje się w obchody dni miasta. „Kaliniec utracony” stanowi kontynuację rozpoczętego cztery lata temu cyklu gier dotyczących pisarzy związanych z naszym miastem. Pierwsza edycja poświęcona była Marii Konopnickiej, druga wydarzeniom z czasu okupacji niemieckiej opisanym w książce Janusza Teodora Dybowskiego „Saga Grodu nad Prosną”, kolejna ludziom pióra w prasie kaliskiej XIX wieku, a zeszłoroczna Natalii Gałczyńskiej, żonie poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

W organizację gry włączyli się:
Gimnazjum nr 7 im. Marii Konopnickiej, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka, III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika oraz Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu, Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego w Kaliszu, kawiarnia „Anabell”, Muzeum Ziemi Kaliskiej oddział Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie, Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznych oraz Muzeum im. G. J. Osiakowskich w Kaliszu.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować