Fotoplastikon według Tabaki i Błachowicza

2011-06-04 18:31:35 [mz]

Dlaczego jedna z aptek na kaliskim Głównym Rynku nazywana była Piekłem, a samo miasto po I Wojnie Światowej nazywano "fabryką kurzu"? O tym i wielu innych ciekawych sprawach z historii serca Kalisza, czyli Głównego Rynku i ratusza usłyszymy podczas pierwszego "Fotoplastikonu". To seria wykładów popularno-naukowych Anny Tabaki i Macieja Błachowicza, który "Fotoplastikon" nazywa spacerem po nieistniejącym mieście. Pierwszy powrót do przeszłości Kalisza - już 12 czerwca o 17:00 w Sali Studio Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

"Fotoplastikon" to projekt, na który składa się kilkanaście wykładów dotyczących kształtowania się dawnego Kaliszam; tytułem nawiązuje do popularnej w XIX wieku fotografii stereoskopowej. Integralną częścią tych spotkań będą bowiem stare fotografie miasta wybrane z prywatnych i publicznych zbiorów. Autorzy będą omawiać niektóre z nich, prezentując panoramę Kalisza XIX i XX wieku.
Pierwsze spotkanie w cyklu poświęcone będzie historii Głównego Rynku i kaliskiego ratusza. Podczas kolejnych wykładów Anna Tabaka i Maciej Błachowicz, autorzy "Nowego Kaliszanina", opowiadać chcą m.in. o Parku Miejskim, Alei Wolności czy plantach. Wykorzystując stare zdjęcia i dostępną ikonografię, chcą pokazać, w jaki sposób kształtowało się miasto i jego architektura, czyje działania najbardziej się przysłużyły Kaliszowi i jakie okoliczności towarzyszyły powstaniu najpiękniejszych miejskich zabytków.
Wstęp na "Fotoplastikon" jest wolny.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować