Fontanna się zmienia

2011-08-03 09:29:12 Aga

Wzbudzała wiele kontrowersji, była i jest tematem dyskusji - Fontanna „Nastroje” - wiele osób czekało na realizację tego projektu, dziś rezultat wielu osób nie zachwyca.

Aga
Aga
Fontanna zlokalizowana jest przy Placu Kilińskiego, na wejściu do Parku Miejskiego. Kilka lat temu Miasto podjęło decyzję o jej gruntowej przebudowie, wymianie urządzeń itp. prac. W specyfikacji zastrzegło, że fontanna powinna posiadać architektoniczne elementy przestrzenne – rzeźbę lub rzeźby – o wysokości nieprzekraczającej 4 metrów. Zastrzeżono, że w projekcie musi się znaleźć zespół dysz wodnych z możliwością komputerowego sterowania obrazem wodnym. Fontanna miała posiadać oświetlenie wewnętrzne z możliwością zaprogramowania włączania i wyłączania oświetlenia. Wartość planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym nie mogła przekroczyć kwoty brutto 220 tysięcy złotych.
W drodze przetargu wyłoniono wykonawcę nowej fontanny. Została nim firma Art Foutain z miejscowości Tczewo. Projekt firmy przedstawiał trzy różne postaci ludzkie, o różnych rasach, narodowości i światopoglądzie. Postaci te pokazują ludzkość jako świat zróżnicowany, a woda jest elementem spinającym nie tylko kontynenty, ale przede wszystkim ich mieszkańców. Woda wypływająca z każdej głowy symbolizuje myśli. Pozornie chaotyczny taniec wody ze światłem, występujący w centrum fontanny, układa się w spójną całość. Symbolizuje ideę harmonijnego współistnienia ludzi, mimo różnic. W projekcie technicznym zawarto szczegółowe dane na temat tej inwestycji. Dno basenu zostanie wyłożone płytkami granitowymi w kolorze szarym. Ścianki basenu wyłożone płytkami o wzorze drewnianych listew w kolorze brązowym ułożone pionowo. Rogi trójkątnego basenu wyłożone blachą nierdzewną polerowaną, w połowie ścianek również przełamanie blachą nierdzewną polerowaną. Zbiornik znajdujący się wewnątrz basenu fontannowego zostanie zakryty „mapą świata”, wykonaną ze stali nierdzewnej szlifowanej w kształcie koła (średnica 2,5m), na którym wycięte będą kontynenty. W miejscu starych elementów („kapeluszy”) staną rzeźby w postaci profili trzech różnych twarzy (różne nastroje), umiejscowionych na postumentach. Postumenty będą wykonane ze stali nierdzewnej. Profile zostaną wykonane z różnych materiałów: profil nr 1 – wykonany ze stali nierdzewnej, profil nr 2 – brąz, profil nr 3 – miedź. W środku zbiornika fontannowego będą trzy dysze, tryskające wodą na wysokość 3 metrów w postaci białej kolumny, dookoła wodnej kolumny sześć dysz spieniających o regulowanej wysokości od 0,5 - 1,5 metra. Ponadto woda będzie leciała z rzeźb – głów w postaci wodnych włosów. Wszystkie elementy wodne będą podświetlone. Obrazy wodne i światła będą sterowane komputerowo - tak wyglądały zapowiedzi.
Fontanna „Nastroje” została przekazana do eksploatacji w grudniu 2008r. Po raz pierwszy uruchomiono ją wiosną 2009 r.
Dziś wśród niektórych kaliszan ta fontanna budzi różne nastroje. Na jej elementach np. postaciach pojawiły się odbarwienia. Andrzej Szajdziński z Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji wyjaśnia, że być może ich powodem jest po prostu eksploatacja: Miedź śniedzieje z upływem czasu i to jest naturalne.
O konserwacji i obsłudze fontanny mówi Anna Goździńska z Wydziału Środowiska UM w Kaliszu.
W bieżącym roku, podobnie jak w latach poprzednich, Miasto Kalisz zleciło usługę bieżącej konserwacji i obsługi fontanny miejskiej Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Kaliszu. Zakres umowy obejmuje: uruchomienie fontanny po okresie zimowym wraz z jednorazowym wiosennym czyszczeniem misy fontanny, centralnego zbiornika wody i elementów architektonicznych (rzeźby fontannowe i konstrukcja mapy świata) oraz jednorazowym czyszczeniem i przeglądem całej instalacji hydraulicznej i pomp, elektrycznej oraz wykonaniem pomiarów elektrycznych; Bieżącą konserwację fontanny obejmującą: przeglądy, czyszczenie dysz wodnych i filtrów, czyszczenie centralnego zbiornika wody, utrzymywanie parametrów jakościowych wody oraz należytego stanu sanitarnego a w razie konieczności stosowanie odpowiednich środków zapobiegawczych rozwojowi glonów, badanie odczynu wody basenowej pH i dokonywanie niezbędnej korekty (dopuszczalne max pH 6,2), prowadzenie książki obiektu, zgłaszanie zlecającemu wszelkich uszkodzeń fontanny, wyłączenie i zabezpieczenie fontanny i jej urządzeń na okres zimowy.
O kwestię przebarwień zapytaliśmy Mariana Ceglarka, wiceprezesa PWiK w Kaliszu. Wyjaśnił on nam, że coś, co ma nieustanny kontakt z powietrzem, wodą, naturalnie ulega procesom utleniania i in., które wywołują zmiany np. w postaci odbarwień. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jest odpowiedzialne przede wszystkim za utrzymanie właściwego pH wody, nie może wpłynąć na to, co naturalnie dzieje się z elementami fontanny. Ta fontanna pracuje w warunkach ciężkich związanych np. z natężonym ruchem. Ma ciągły kontakt z pyłem, powietrzem, ulega więc różnym procesom chemicznym, które występują, kiedy te czynniki wchodzą w reakcję z metalem. Jest to więc naturalne.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować