Społeczne

Finał konkursu „Aktywne Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce”

2021-12-02 13:00:00 Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska

20 kół gospodyń wiejskich z terenu Wielkopolski uczestniczyło w finale konkursu „Aktywne Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce”, który odbył się w sobotę, 27 listopada w hali sportowej w Kołaczkowie. Organizatorem kulinarnych zmagań był Samorząd Województwa Wielkopolskiego przy współudziale gminy Kołaczkowo.

Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska
Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska

Konkurs miał na celu wyróżnienie i  wspieranie działań kół gospodyń wiejskich spajających lokalną społeczność, opartych na współpracy z władzami samorządowymi, instytucjami kultury, sportu i placówkami edukacyjnymi. Do głównych motywów tychże działań należało kultywowanie i utrwalanie najbardziej wartościowych tradycji regionalnych oraz zainteresowanie młodszych pokoleń twórczością ludową.

Do konkursu zgłosiło się 60 kół gospodyń wiejskich z Wielkopolski. Pierwszy etap polegał na merytorycznej ocenie nadesłanych wniosków, w których koła prezentowały swoją działalność – aktywność, współpracę z lokalnymi instytucjami oraz pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 20 kół, które podczas gali finałowej zorganizowanej 27 listopada, w hali sportowej w Kołaczkowie miały możliwość zaprezentowania stoiska z własnymi wyrobami oraz wypieku lub wyrobu cukierniczego przedstawiającego logo Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska.

W wielkim finale uczestniczyły następujące koła gospodyń wiejskich: Cicha Góra, Włościanki, Imielno, Rudzica, Grabowo Królewskie, Stowarzyszenie Rozwoju Koła Gospodyń Wiejskich i Sołectwa Tokary, Marianki, Rzuchów, Kurnatowice, Rusko, Kołaczkowianki, Rośle, Dębówko Stare, Dzierzążenko Dziarskie Babki, Brodziszewo, Chojęcin, Szczepidło, Porwite, Brodnica i Nowa Wieś Ujska.

Laureatami zostały: Koło Gospodyń Wiejskich w Cichej Górze, Koło Gospodyń Wiejskich Włościanki, Koło Gospodyń Wiejskich w Imielnym, Koło Gospodyń Wiejskich Rudzica, Koło Gospodyń Wiejskich w Grabowie Królewskim, Stowarzyszenie Rozwoju Koła Gospodyń Wiejskich i Sołectwa Tokary, Koło Gospodyń Wiejskich Marianki w Marianowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Rzuchowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Kurnatowicach, Koło Gospodyń Wiejskich Rusko.

Nominowani to: Koło Gospodyń Wiejskich Kołaczkowianki w Kołaczkowie, Koło Gospodyń Wiejskich Rośle, Koło Gospodyń Wiejskich w Dębówku Starym, Koło Gospodyń Wiejskich Dzierzążenko Dziarskie Babki, Koło Gospodyń Wiejskich w Brodziszewie, Koło Gospodyń Wiejskich w Chojęcinie,  Koło Gospodyń Wiejskich w Szczepidle, Koło Gospodyń Wiejskich w Porwitach, Koło Gospodyń Wiejskich Aktywne Brodniczanki w Brodnicy, Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi Ujskiej.

Uczestnicy wydarzenia również mogli wybrać najlepszy wyrób cukierniczy. Według publiczności najlepsze ciasto przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kołaczkowie.

Zarówno laureaci jak i nominowani otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe, które wręczał Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego wraz z Panią Wójt Gminy Kołaczkowo, Teresą Waszak.

Warto podkreślić, że w trakcie trwania wydarzenia organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji, m. in. degustację na stoiskach przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, występy artystyczne, oraz gry i zabawy dla dzieci i młodzieży.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ