Edukacja

ESSA – nie agresja! – nowa forma zajęć dla młodzieży kaliskiej szkoły

2023-09-25 20:20:31 redakcja@calisia.pl

W poniedziałek 25 września po raz pierwszy zostały zrealizowane zajęcia dla młodzieży w ramach projektu „ESSA – nie agresja!”, którego autorem jest Fundacja „RIKO” z Kalisza. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu Mikrodotacji Wielkopolska Wiara 2023. Warsztaty odbyły się w Zespole Szkół Elektroniczno-Technicznych w Kaliszu przy ul Częstochowskiej, a wzięło w nich udział 80 uczniów.

ESSA / fot. Bartłomiej Nowicki, Fundacja „RIKO”
ESSA / fot. Bartłomiej Nowicki, Fundacja „RIKO”

Zajęcia były prowadzone przez eksperta m.in. w dziedzinie treningu zastępowania agresji – dr Sebastiana Picha. Projekt ma na celu przeciwdziałanie niewłaściwym formom komunikacji, agresji, przemocy, cyberprzemocy oraz hejtowi. Oprócz  spotkania zaplanowane zostały w kolejnych dniach warsztaty grupowe.

Podczas wszystkich spotkań zostanie zrealizowany program w zakresie:

  1. Przyczyny agresji wśród nastolatków.
  2. Typy agresji wśród nastolatków.
  3. Jak przeciwdziałać agresji?
  4. Jak postępować z agresywnymi osobami?
  5. Praktyczny Trening Zastępowania Agresji (wybrane komponenty).               

Dlaczego projekt ten jest tak ważny?

Młody człowiek nie zawsze umie radzić sobie z trudnymi i negatywnymi emocjami. Dlatego też pewnego rodzaju sposobem na odreagowywanie jest właśnie agresja słowna i fizyczna wobec rodziców, rodzeństwa, nauczycieli czy słabszych rówieśników i młodszych dzieci. W okresie dojrzewania w organizmie młodego człowieka zachodzą liczne zmiany hormonalne, które mogą mieć wpływ na emocje i nastroje. Młodzież często jest agresywna lub apatyczna, miewa huśtawki nastrojów. Często nastolatki chcą przypodobać się rówieśnikom i z również z tego powodu stają się agresywne. Zdarza się także, że agresja u nastolatków jest sposobem na zwrócenie na siebie uwagi rodziców czy nauczycieli, a także na wypracowanie respektu i szacunku w grupie rówieśniczej. W praktyce agresywny nastolatek nie radzi sobie z emocjami i w ten sposób maskuje swoją słabość, z którą nie umie sobie poradzić w inny sposób. Przedstawiciele Fundacji na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą, są nauczycielami i edukatorami, stąd znają ich problemy i chcą w sposób aktywny zaproponować im pomoc i naukę zachowań, postaw, które będą dla nich alternatywą dla agresji i wyuczonych wcześniej schematów.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować