Społeczne

Dziś wybory do rad osiedlowych i sołeckich! Gdzie odbędą się spotkania wyborcze? Jak głosować?

2024-09-12 10:00:00 BK

Podstawowym zadaniem rady osiedla i sołectwa jest przede wszystkim reprezentowanie interesów lokalnej społeczności wobec Prezydenta i Rady Miasta, a także wobec jednostek, instytucji czy stowarzyszeń działających na terenie osiedla. Wybory do jednostek pomocniczych na terenie Miasta Kalisza odbędą się w czwartek, 12 września. Nowe władze wybierzemy w 23 osiedlach i 3 sołectwach. 

Zdjęcie ilustracyjne/ Pexels.com
Zdjęcie ilustracyjne/ Pexels.com

Za pośrednictwem rad osiedlowych i sołectw mieszkańcy mogą między innymi:
• opiniować sprawy dotyczące funkcjonowania komunalnej infrastruktury technicznej, rozwiązań komunikacyjnych, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
• inicjować i organizować działania mające na celu zaspokajanie lokalnych potrzeb w zakresie porządku publicznego, ochrony środowiska i poprawy warunków życia,
• współuczestniczyć w tworzeniu budżetu Kalisza w części dotyczącej osiedla.

Kadencja działających obecnie rad osiedlowych i sołectw dobiega końca 11 września br. zgodnie z podjętą uchwałą Nr III/37/2024 Rady Miasta Kalisza z dnia 19 czerwca 2024 r. w sprawie skrócenia kadencji rad osiedli oraz ustalenia wspólnego terminu wyborów do rad osiedli i sołectw.

W czwartek, 12 września wybierzemy nowe rady osiedla oraz sołtysów i rady sołeckie. Poprzez udział w zebraniach wyborczych zwoływanych przez Prezydenta Miasta Kalisza możemy zdecydować, komu powierzymy reprezentowanie spraw wspólnoty samorządowej.
W załączniku znajduje się wykaz punktów oraz godziny zebrań.

Z tej okazji Radni Klubu Koalicji Obywatelskiej w Kaliszu przypominają ABC funkcjonowania i roli rad osiedlowych oraz sołeckich, jako szczebli samorządu terytorialnego. Przygotowali specjalne foldery, w których wyjaśniają podstawowe zagadnienia, zadania i cele dotyczące tych jednostek pomocniczych. Przypominają też zasady głosowania na zebraniach wyborczych. 
 
- Jakie ważne czynności rada może podejmować w imieniu mieszkańców? Może brać aktywny udział we wszystkich posiedzeniach komisji czy sesji Rady Miasta. Opiniuje projekty realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Ma dużo możliwości inicjatywnych i kreatywnych. Trzyosobowy zarząd, który wyłania się z osiedla, prowadzi wręcz gospodarkę finansową takie rady. To duża odpowiedzialność - mówi Dariusz Grodziński.
 
Jak przebiega głosowanie? Kogo wybierają mieszkańcy?
 
- Zachęcamy do udziału w spotkaniach wyborczych, by tego 12 września być osobiście obecnym na takim zebraniu. Kandydować i głosować można tylko osobiście. Na każdym osiedlu wybieramy 15-osobową rade osiedla. Rada osiedla z własnego grona wybiera 3-sobowy zarząd - przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i  sekretarza osiedla. Jest cały system do głosowania, jest urna wyborcza, pełna pomoc administracyjna, komisja skrutacyjna. Głosujemy tak jak w wyborach powszechnych, poprzez postawienie krzyżyka przy nazwisku kandydata. Jeżeli jesteśmy pełnoletni i nie jesteśmy pozbawieni praw wyborczych, to możemy być zarówno wybieranym jak i wybierającym. To bardzo ważny akt demokracji lokalnej, do którego zachęcamy i namawiamy.
 
 
 
 
Miejsca spotkań wyborczych na poszczególnych osiedlach 12 września.
 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować