Dziś ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń do korespondencyjnego głosowania w wyborach

2011-09-13 09:44:19 ela

W tegorocznych wyborach parlamentarnych wyborcy niepełnosprawni po raz pierwszy będą mogli głosować również za pośrednictwem poczty. Możliwość ta dotyczy także obywateli polskich przebywających podczas wyborów za granicą.

Do 19 września wyborcy niepełnosprawni mogą zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego do wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Wniosek może być złożony ustnie, faksem lub w formie elektronicznej.
Zgłoszenie powinno zawierać:
- nazwisko i imię niepełnosprawnego wyborcy,
- imię ojca,
- datę urodzenia,
- numer ewidencyjny PESEL,
- oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie,
- oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie,
- adres stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy do głosowania korespondencyjnego.
Do zgłoszenia należy dołączyć też kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. Wyborca może też poprosić o przesłanie mu wraz z pakietem wyborczym nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a.
Do 3 października pracownik urzędu gminy lub listonosz powinien dostarczyć wyborcy pakiet zawierający: kopertę zwrotną, karty do głosowania, kopertę na karty do głosowania, instrukcję głosowania korespondencyjnego, nakładki na karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille’a – jeżeli wyborca zażądał ich przesłania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.
Wyborca po zakreśleniu wybranych kandydatów na kartach, wkłada je do koperty na karty do głosowania, a tę kopertę do koperty zwrotnej i przesyła na adres komisji obwodowej, do której jest zapisany. Możliwe będzie również przekazanie przesyłki listonoszowi, bez konieczności wizyty na poczcie. Przesyłka jest BEZPŁATNA.
Uwaga! Głosy oddane korespondencyjne powinny trafić do komisji wyborczej do chwili zakończenia głosowania. Nie należy więc zwlekać z odesłaniem przesyłki.
Koperty z głosami oddanymi pocztą przekazywane są komisjom obwodowym w godzinach głosowania. Komisja wyjmuje z koperty zwrotnej kopertę zawierającą kartę do głosowania i wrzuca ją do urny. Dzięki temu, nie jest możliwe ustalenie, na kogo dany wyborca zagłosował a tym samym zostaje zagwarantowana tajność głosowania.
Obywatele polscy przebywający podczas wyborów za granicą muszą zgłosić do konsula zamiar głosowania korespondencyjnego do 26 września.
Dodatkowych informacji udziela: Joanna Załuska, jzaluska@batory.org.pl,
tel. 502 064 507, 22 536 05 19
informacja pochodzi z serwisu www.kobietynawybory.pl Koalicja Masz Głos, Masz wybór

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować