Dziś astronomiczna wiosna! Szukaliśmy jej śladów w Parku Miejskim [zdjęcia]

2020-03-20 14:00:00 BK

20 marca rozpoczęła się astronomiczna wiosna, natomiast 21 marca rozpocznie się kalendarzowa. Widzieliście już oznaki wiosny?

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Astronomiczna wiosna nie zawsze pokrywa się z tą kalendarzową. Przypada w równonoc wiosenną, czyli wtedy, gdy dzień i noc mają tyle samo godzin. W 2020 roku astronomiczna wiosna rozpoczęła się 20 marca. Równonoc wiosenna to moment, kiedy Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym to promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. 

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej obchodzony jest zawsze 21 marca. Dzień ten nieoficjalnie w kręgach uczniów nazywany jest również dniem wagarowicza. 

W słowiańskiej tradycji w pierwszy dzień wiosny należy utopić marzannę. Marzanna, którą topimy w pierwszy dzień wiosny to kukła najczęściej zrobiona ze słomy i skrawków materiału.

Kukłę podpala się i wrzuca do wody. Marzanna ma symbolizować zimę, a jej spalenie i utopienie ma ostatecznie przegonić zimową aurę. Z biegiem lat tradycja ta zaczęła zanikać, choć pewnie jeszcze w wielu miejscach w Polsce będzie można spotkać płonącą marzannę.

 

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ