Dziś astronomiczna wiosna! Szukaliśmy jej śladów w Parku Miejskim [zdjęcia]

2020-03-20 14:00:00 BK

20 marca rozpoczęła się astronomiczna wiosna, natomiast 21 marca rozpocznie się kalendarzowa. Widzieliście już oznaki wiosny?

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Astronomiczna wiosna nie zawsze pokrywa się z tą kalendarzową. Przypada w równonoc wiosenną, czyli wtedy, gdy dzień i noc mają tyle samo godzin. W 2020 roku astronomiczna wiosna rozpoczęła się 20 marca. Równonoc wiosenna to moment, kiedy Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym to promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. 

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej obchodzony jest zawsze 21 marca. Dzień ten nieoficjalnie w kręgach uczniów nazywany jest również dniem wagarowicza. 

W słowiańskiej tradycji w pierwszy dzień wiosny należy utopić marzannę. Marzanna, którą topimy w pierwszy dzień wiosny to kukła najczęściej zrobiona ze słomy i skrawków materiału.

Kukłę podpala się i wrzuca do wody. Marzanna ma symbolizować zimę, a jej spalenie i utopienie ma ostatecznie przegonić zimową aurę. Z biegiem lat tradycja ta zaczęła zanikać, choć pewnie jeszcze w wielu miejscach w Polsce będzie można spotkać płonącą marzannę.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ