Dzień Radia... czyli, kto nas budzi codziennie rano, je z nami śniadanie i jedzie do pracy?!

2014-04-11 07:00:00 redakcja portalu Calisia.pl

Radio to niezwykle ważny element tzw. IV władzy – szybko przekazuje wiadomości, wielokrotnie wpływa na nasze opinie i jest doskonała formą porozumiewania się z dużą liczbą ludzi. Dzień Radia stanowi uwypuklenie, jaką wartość w życiu społeczeństwa ma właśnie radio.

Oficjalną datą powstania polskiej radiofonii jest 18 kwietnia 1926 roku. Jednak ważnym posunięciem do jej rozwoju było uchwalenie 11 kwietnia 1923 roku przez Stowarzyszenie Radiotechników Polskich (SRP) dokumentu „Opinia zarządu SRP w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej”.

Specjalnie z okazji dzisiejszego święta, postanowiliśmy zajrzeć do kolegów-radiowców z kaliskich redakcji Radia Centrum i Radia Merkury. Specjalnie dla Czytelników portalu Calisia.pl nieco przybliżymy ich historie, a dla dociekliwych przygotowaliśmy wyjątkową niespodziankę – zdjęcia z centrum nadawania radia, którego siedziba mieści się przy ul. Częstochowskiej.

Radio Centrum

Swój pierwszy program Radio Centrum nadało 12 marca 1992 roku o godz. 15.52. Na częstotliwości 97 MHz w eter popłynęła piosenka Phila Collinsa „Something Happend On The Way To Heaven”, a cały program trwał prawie 4 godziny.

Stacja powstała z inicjatywy grupki pasjonatów i ówczesnego dyrektora Centrum Kultury i Sztuki – Lechosława Ochockiego. Przez ponad 20 lat przez stację „przewinęło się” ponad 200 osób, którzy albo byli pracownikami Radia Centrum, albo współpracowali z nim.

Obecnie Radiem kieruje Piotr Krysiak, który pracuje w nim od 1992 roku. Zaczynał jako serwisant, copywriter, by kolejno rozwijać swoje doświadczenie w roli reportera, szefa agencji reklamowej aż do redaktora naczelnego stacji. Poza Piotrem Krysiakiem w Radiu Centrum od 1992 roku pracują Ewa Adamczak (biuro reklamy) i Mariusz Bazela (szef muzyczny), który jest radiowcem o najdłuższym stażu w RC.

Radio Merkury

Aż trudno uwierzyć, ale początków tego Radia należy szukać prawie 90 lat temu, ponieważ przyjmuje się, że dzisiejsze Radio Merkury jest sukcesorem przedwojennego Radia Poznańskiego. A pierwsze jego dźwięki popłynęły w wielkopolski eter 24 kwietnia 1927 roku!

Współczesna stacja narodziła się 1 października 1993 roku, kiedy oficjalnie rozpoczęło nadawanie Radio Merkury S.A. – Rozgłośnia Regionalna Polskiego Radia w Poznaniu. Aktualnie jest to jedna z 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.

Od 1 lutego 2012 r. Radio Merkury emituje lokalne serwisy informacyjne z największych miast regionu: Poznania, Kalisza, Piły i Konina – na lokalnych częstotliwościach można usłyszeć serwisy zgodne z danym subregionem. Jak mówią pracownicy radia – Słuchacze z nami budzą się, wstają, siadają do śniadania, jadą do pracy, spędzają cały dzień, by wieczorem odetchnąć przy relaksującej muzyce.

Korespondentką Radia Merkury w Kaliszu jest Danuta Synkiewicz. W kaliskim oddziale pracuje od 1997 roku, a zajmuje się całą południową Wielkopolską. Materiały z Kalisza tworzy też do Radiowej Jedynki, Dwójki i Trójki. Niektórzy mi donoszą, że mnie słyszeli… w Warszawie czy Gdańsku – mówi żartobliwie.

Na marginesie możemy dodać, że redaktor naczelna Calisia.pl swoją dziennikarską przygodę rozpoczęła właśnie w Radiu Merkury jako korespondent z terenu byłego woj.kaliskiego. Dziś mówi, że była to bezcenna lekcja życia i rzetelnego dziennikarstwa, w gronie wspaniałych fachowców i cudownych ludzi.

Z okazji dzisiejszego święta redakcja portalu Calisia.pl życzy kolegom-radiowcom nie tylko z lokalnych, ale także z ogólnopolskich rozgłośni, abyście zawsze byli tam, gdzie mają miejsce wydarzenia ważne zarówno dla społeczności lokalnych, jak i ponadregionalnych. Niech praca przynosi Wam satysfakcję, a wtedy informacje przekazywane będą z pasją, którą słuchacze na pewno docenią i będą dziękować.

Życzymy Wam realizacji nowych planów i zamierzeń, aby kolejne lata służby na rzecz społeczeństwa były pięknymi kartami w historii Radia, dostarczając Słuchaczom wzruszeń i niezapomnianych przeżyć.

Do usłyszenia! ;-)

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować