Dawna maszynownia fabryczna otwarta w Opatówku

2011-11-29 10:55:44 Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Wystawa „Dawna maszynownia fabryczna" została otwarta w piątek, 25 listopada, w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku w ramach obchodów 30-lecia powstania tej instytucji.

W otwarciu wystawy uczestniczył starosta kaliski Krzysztof Nosal, który podczas uroczystości gratulował dyrektorowi Jerzemu Marciniakowi oraz pracownikom muzeum pozytywnych efektów pracy na rzecz rozwoju placówki.
Wśród zgromadzonych gości byli również: wicestrosta kaliski Andrzej Dolny, dr Zbigniew Tucholski reprezentujący rektora Politechniki Warszawskiej, radna sejmiku województwa wielkopolskiego Barbara Nowak, przewdoniczący rady Gminy Opatówek Paweł Bąkowski, sekretarz gminy Opatówek Krzysztof Dziedzic oraz wielu miłośników i przyjaciół opatóweckiego muzeum.
Muzeum w Opatówku od początku swojego istnienia w 1981 roku, mimo trudności, podjęło trud ratowania ważnego wycinka dziedzictwa światowego. Muzeum Historii Przemysłu to swoista perełka w Europie, oprócz wielu wystaw stałych, posiada zbiór 4 maszyn parowych.
Najstarszą jest maszyna z 1873 r. z Gorzowa Wielkopolskiego, którą pozyskano z gorzelni w miejscowoiści Lewków k. Ostrowa. Cała maszyna ma ok. 4000 mm długości, 3200 mm wysokości i 1800 szerokości.
Drugą pod względem roku produkcji jest maszyna parowa wyprodukowana w 1886 roku w Niesky w Saksonii, powiecie Górne Łużyce.
Następną pod względem wieku jest półlokomobila z 1899 roku z Magdeburga. Lokomobile powstawały w skutek poszukiwań pojazdu mechanicznego napędzanego parą. Były to zespoły kotła parowego i maszyny parowej.
Najmłodszą w kolekcji jest niemiecka maszyna parowa z Gorlitz z 1904 roku. Było to urządzenie jednocylindrowe. Wymiary długość 5500 mm, szerokość 3000 mm, wysokość 3000, średnica cylindra 370 mm.
Wybitni historycy techniki, ale i ekonomiści od dawana uważali, że wynalezienie maszyny parowej miało decydujący wpływ na rozwój ludzkości. Szczegóły na temat historii maszyn parowych ich trudną drogę dotarcia do Opatówka można poznać zwiedzając nowo otwartą wystawę w Opatówku. Wszystkie informacje znajdują się również w publikacji „Maszyny parowe w zbiorach Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku", które opracował dr Jarosław Dolat i Jerzy Marcinika, a tłumaczenie w języku angielskim wykonała Jagoda Gilak.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować