Społeczne

Czekając na autobus nie trać czasu, naucz się alfabetu języka migowego.

2021-09-22 17:30:00 SOSW nr 2 w Kaliszu

Czekając na autobus patrzymy w ekran smartfonu, słuchamy muzyki, czytamy książkę lub obserwujemy otoczenie. Każdy z nas, czekając na przystanku na swoje połączenie, ma swój sposób na spędzenie czasu. Często bywa tak, że tych kilka chwil jest zupełnie bezproduktywnych. Może warto to zmienić, zrobić coś dla siebie i innych?

SOSW nr 2 w Kaliszu
SOSW nr 2 w Kaliszu

Od 20 września będzie to możliwe w Kaliszu. Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego na piętnastu przystankach autobusowych pojawią się tablice do nauki alfabetu języka migowego oraz zwroty w języku migowym, takie jak „dzień dobry” czy „dziękuję”. Przystanki: Plac Jana Pawła II, Częstochowska Teatr, Podmiejska Wyszyńskiego, Armii Krajowej, Wyszyńskiego Arena, Serbinowska, Górnośląska Polna, Harcerska Rogatka, Poznańska Wojska Polskiego, Dobrzecka Reja, Chopina, Stawiszyńska Długa, 3-go Maja, Nowy Rynek Tęcza, Wrocławska Sąsiedzka to miejsca, gdzie pasażerowie będą mogli nauczyć się alfabetu języka migowego. Plakaty zostały wykonane przez niesłyszących uczniów Technikum nr 5 przy Augustyna Kordeckiego 19 w Kaliszu.

Język migowy, będący naturalnym językiem osób głuchych, ma swoją własną gramatykę i słownictwo. Polski język migowy nie jest odmianą języka polskiego mówionego ani pisanego. Alfabet palcowy to zbiór różnych układów palców, którym najczęściej odpowiadają litery pisane.

Dzięki temu pomysłowi, może uda się zachęcić innych do swobodnego i życzliwego kontaktu z niesłyszącymi, skrócić dystans i usprawnić komunikację wśród różnych grup społecznych. Zapraszamy do odwiedzenia powyższych przystanków. Życzymy miłej nauki alfabetu Polskiego Języka Migowego.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ