Społeczne

Czego brakuje ludziom z niepełnosprawnościami w Kaliszu? Michał Brajer ma pomysły jak ułatwić codzienne życie

2024-03-26 17:30:00 BK

W Kaliszu mieszka i funkcjonuje kilkaset osób z różnymi niepełnosprawnościami, dla których wciąż brakuje podstawowych form wsparcia w codziennym poruszaniu się - przejść dla pieszych z sygnalizacją dźwiękową, oznaczeń i nawigacji w miejskich instytucjach, ułatwień w podróżowaniu komunikacją miejską. Kandydat Koalicji Kaliskiej, KWW Krystiana Kinastowskiego, Michał Brajer, osoba niepełnosprawna, chce by Kalisz stał się przyjazny dla wszystkich.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Mimo, że Kalisz się rozwija, powstają nowoczesne drogi i budynki, to wciąż zapomina się o potrzebach osób z niepełnosprawnościami. Głosem i reprezentantem mieszkańców w Radzie Miasta chce zostać kandydat Koalicji Kaliskiej - Michał Brajer. Michał jest osobą niewidomą i dobrze zna potrzeby i problemy ludzi niepełnosprawnych w naszym mieście. Ma sporo pomysłów na to jak ułatwić im codzienne funkcjonowanie.

Dla osób z niepełnosprawnościami bardziej dostosowane powinny być przystanki autobusowe, komunikacja miejska i przejścia dla pieszych.

- Chciałbym wprowadzić oznaczenia na przystankach autobusowych, tzw. linie bezpieczeństwa, które kierowałyby osoby niewidome i pomagały w przemieszczaniu się. Ważne są też oznaczenia przejść dla pieszych, które obecnie występują tylko na nowych przejściach - mówił Michał Brajer. - Przejścia dla pieszych z sygnalizacją powinny być standardem w Kaliszu. Każde przejście powinno mieć nowoczesny system sygnalizacji dźwiękowej, która mówiłaby w rejonie jakich ulic się właśnie znajdujemy czy informowałaby o wyświetlaniu zielonego światła.

Jednym z rozwiązań jakie przytacza kandydat, mogłyby być specjalne słupy zlokalizowane przy przystankach autobusowych. Po wciśnięciu przycisku osoby niewidome mogłyby usłyszeć cały rozkład jazdy KLA w danym punkcie. Udogodnienia powinny być również w samych autobusach.

- Dopilnujemy by kierowcy autobusów KLA nie wyciszali komunikatów głosowych, które obecnie funkcjonują. Ponadto takie komunikaty powinny być nie tylko wewnątrz autobusu, ale też na zewnątrz, byśmy usłyszeli jaki to jest nr linii i dokąd jedzie - mówił Michał Brajer.

Elementy wspomagające osoby niewidome według Michała, powinny znaleźć się także w instytucjach miejskich.

- Chciałbym wprowadzić tzw. pasy bezpieczeństwa do wszystkich instytucji publicznych w mieście. Osoba niewidoma dzięki takim pasom i białej lasce może bezbłędnie dotrzeć do budynku. Niezbędne są także znaczniki TOTUPOINT - czyli nawigacja do danego obiektu. Chciałbym wprowadzić także system nawigacyjny w budynkach - mówił kandydat.

Funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym znacząco ułatwiłaby funkcjonowanie aplikacja na smartfony TOTUPOINT, która działałaby jako nawigacja w budynkach użyteczności publicznej. Zakup smartfonów miałoby dofinansowywać miasto. Taka nawigacja działa już m.in. w Warszawie.

- Nikt nie zwraca uwagi na to, że taki smartfon może rozwiązać wiele problemów. Może zastąpić aparaty słuchowe czy setery kolorów a także inne urządzenia dla osób niepełnosprawnych.

Brakuje także właściwych oznaczeń instytucji i opisów alfabetem brajla, pętli indukcyjnych dla osób głuchoniemych, czy podjazdów dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zdaniem Michała powinny pojawić się też oznaczenia schodów w instytucjach w postaci płytek punktowych, by nikt z nich nie spadł.

- Chodzi o to by osoby z dysfunkcją wzroku mogły samodzielnie poruszać się po budynkach właśnie przy użyciu aplikacji i znaczników TOTUPOINT.

Dziedziną, która wymaga jeszcze sporo zmian i dostosowania pod względem osób z niepełnosprawnościami, jest edukacja.

- Chciałbym stworzyć centrum edukacji dla osób z niepełnosprawnościami. Niestety edukacja jest jeszcze w powijakach w naszym mieście. Są czynione kroki by to zmieniać, ale to wciąż za mało. Nie chcę, żeby młode osoby opuszczały nasze miasto by móc się edukować. Ja też musiałem wyjechać na 14 lat - mówi Michał Brajer.

Kandydat Koalicji Kaliskiej chciałby utworzyć stanowisko pełnomocnika prezydenta miasta ds. osób z niepełnosprawnościami. Chciałby ułatwić też dostęp mieszkańcom do niezbędnego sprzętu. Obecnie dofinansowanie z PEFRONU w ramach programu Aktywny Samorząd, nakłada na użytkowników sprzętu ograniczenia czasowe. Na zakup kolejnego urządzenia trzeba czekać 5 lat. Takie usprawnienia dla osób niepełnosprawnych kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Michał Brajer chce wprowadzić rozwiązanie, by Urząd Miasta dofinansowywał także zakup urządzeń, które są w danej chwili potrzebne.

Plany nie dotyczą tylko tej sfery codziennej, ale też kultury i integracji. Nie zabraknie więc wielu imprez czy wystaw.

- Chcemy aktywizować osoby z niepełnosprawnościami. Koniec z hermetyzacją osób niepełnosprawnych. Niestety zdarzają się jeszcze przypadki dyskryminacji i osoby niepełnosprawne są wykluczane z udziału w wielu inicjatywach. My tego nie chcemy. 

Jak podsumowuje Michał Brajer, wdrażanie wspomnianych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami może zająć całą kadencję a nawet być kontynuowane w kolejnej. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować