Sport

Cykliści uczcili Dzień Niepodległości [zdjęcia]

2019-11-12 11:00:00 BK za KTR "Cyklista"Kalisz/Krzysztof Wydra

11 listopada KTR "Cyklista" w Kaliszu zorganizował Rajd Niepodległości szlakiem miejsc pamięci narodowej. Uczestnicy pokonali 50 km.

fot. Krzysztof Wydra
fot. Krzysztof Wydra

Rajd wyruszył o godzinie 9:00 spod pomnika Ofiar Sierpnia 1914 r. przy ul. Podmiejskiej, obok Cmentarza Żydowskiego. Uczestnicy zabrali ze sobą patriotyczne rekwizyty - flagi, proporce i inne biało-czerwone akcenty. Na miejscu zbiórki stawiło się 81 cyklistów z Kalisza i okolic.

Na miejscu zbiórki, przy pierwszym pomniku ofiar, komandor wraz z wyznaczonym osobami zapalił symboliczne światło i oddał honory. Stąd wszyscy ruszyli ścieżką rowerową w stronę osiedla Majków, gdzie znajduje się Cmentarz Żołnierski założony w II połowie XIX w. Po dotarciu na miejsce, uczestnicy udali się przed pomnik Pro Patria. Zgodnie z regulaminem rajdu zapalone zostało światło i oddano honory poległym. Z Majkowa cykliści wyznaczonym wcześniej grupami wyruszyli do kolejnego, ważnego miejsca pamięci narodowej, znajdującego się w lesie obok zalewu Murowaniec, a są to mogiły powstańców styczniowych. Miejsce to oddalone jest dość znacznie od miasta Kalisza i dlatego po przejechaniu miejscowości Skarszew i dojechaniu do wsi Dębe zarządzony został krótki postój na odpoczynek i posiłek.  Uczestnicy uczcili pamięć poległych w powstaniu styczniowym. Następnie wszyscy udali się do Koźminka. W Koźminku,, na Głównym Rynku znajduje się pomnik „Pamięci mieszkańców Gminy Koźminek ofiar I i II wojny światowej oraz powojennych represji”. Wzięli udział w uroczystych obchodach 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i spotkali się wójt Iwoną Michniewicz oraz jej zastępcą Karolem Matczakiem. Następnie udali się do koźmineckiej kaplicy ewalngelicko-augsburskiej obejrzeć wystawę historyczną przygotowaną przez Karola Matczaka. Zainteresowanie wystawą było bardzo duże, bo nie zawsze można obejrzeć eksponaty z czasów pierwszej wojny światowej, a wśród nich m.in. broń, mundury i artykuły medyczne.

Po zwiedzaniu wystawy cykliści ruszyli w stronę Kalisza. Mijali Nowy Nakwasin, Stary Nakwasin, Słoneczną i przez Rożdżały jechali do Nędzerzewa i Kalisza. Przejechali przez osiedle Winiary, gdzie zatrzymali się w Lesie Winiarskim aby oddać honor zamordowanych przez Niemców w 1939 r obywatelom Kalisza i Ostrowa. W tym miejscu od 14 grudnia 1939 roku rozpoczęły się masowe egzekucje.  Stąd skierowali się w stronę Rajskowa, gdzie na Słonecznej Polanie nastąpiło oficjalne zakończenie rajdu.

W Rajdzie Niepodległości wzięła udział grupa Wigry Składaki Dobre Chłopaki, grupa młodych kolaży z Ktk Kalisz oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionego sklepu Rowerowy Młyn.

Komandor rajdu: Krzysztof Wydra
Prawa ręka komandora: Bogusław Monczyński

Celem Rajdu było propagowanie patriotyzmu wśród mieszkańców Kalisza i okolic, ale też połączenie obchodów narodowego święta z aktywnością fizyczną. Biorący udział w rajdzie, poznali miejsca pamięci narodowej położone  na terenie miasta Kalisza i poza nim.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ