Sport

Cykliści uczcili Dzień Niepodległości [zdjęcia]

2019-11-12 11:00:00 BK za KTR "Cyklista"Kalisz/Krzysztof Wydra

11 listopada KTR "Cyklista" w Kaliszu zorganizował Rajd Niepodległości szlakiem miejsc pamięci narodowej. Uczestnicy pokonali 50 km.

fot. Krzysztof Wydra
fot. Krzysztof Wydra

Rajd wyruszył o godzinie 9:00 spod pomnika Ofiar Sierpnia 1914 r. przy ul. Podmiejskiej, obok Cmentarza Żydowskiego. Uczestnicy zabrali ze sobą patriotyczne rekwizyty - flagi, proporce i inne biało-czerwone akcenty. Na miejscu zbiórki stawiło się 81 cyklistów z Kalisza i okolic.

Na miejscu zbiórki, przy pierwszym pomniku ofiar, komandor wraz z wyznaczonym osobami zapalił symboliczne światło i oddał honory. Stąd wszyscy ruszyli ścieżką rowerową w stronę osiedla Majków, gdzie znajduje się Cmentarz Żołnierski założony w II połowie XIX w. Po dotarciu na miejsce, uczestnicy udali się przed pomnik Pro Patria. Zgodnie z regulaminem rajdu zapalone zostało światło i oddano honory poległym. Z Majkowa cykliści wyznaczonym wcześniej grupami wyruszyli do kolejnego, ważnego miejsca pamięci narodowej, znajdującego się w lesie obok zalewu Murowaniec, a są to mogiły powstańców styczniowych. Miejsce to oddalone jest dość znacznie od miasta Kalisza i dlatego po przejechaniu miejscowości Skarszew i dojechaniu do wsi Dębe zarządzony został krótki postój na odpoczynek i posiłek.  Uczestnicy uczcili pamięć poległych w powstaniu styczniowym. Następnie wszyscy udali się do Koźminka. W Koźminku,, na Głównym Rynku znajduje się pomnik „Pamięci mieszkańców Gminy Koźminek ofiar I i II wojny światowej oraz powojennych represji”. Wzięli udział w uroczystych obchodach 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i spotkali się wójt Iwoną Michniewicz oraz jej zastępcą Karolem Matczakiem. Następnie udali się do koźmineckiej kaplicy ewalngelicko-augsburskiej obejrzeć wystawę historyczną przygotowaną przez Karola Matczaka. Zainteresowanie wystawą było bardzo duże, bo nie zawsze można obejrzeć eksponaty z czasów pierwszej wojny światowej, a wśród nich m.in. broń, mundury i artykuły medyczne.

Po zwiedzaniu wystawy cykliści ruszyli w stronę Kalisza. Mijali Nowy Nakwasin, Stary Nakwasin, Słoneczną i przez Rożdżały jechali do Nędzerzewa i Kalisza. Przejechali przez osiedle Winiary, gdzie zatrzymali się w Lesie Winiarskim aby oddać honor zamordowanych przez Niemców w 1939 r obywatelom Kalisza i Ostrowa. W tym miejscu od 14 grudnia 1939 roku rozpoczęły się masowe egzekucje.  Stąd skierowali się w stronę Rajskowa, gdzie na Słonecznej Polanie nastąpiło oficjalne zakończenie rajdu.

W Rajdzie Niepodległości wzięła udział grupa Wigry Składaki Dobre Chłopaki, grupa młodych kolaży z Ktk Kalisz oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionego sklepu Rowerowy Młyn.

Komandor rajdu: Krzysztof Wydra
Prawa ręka komandora: Bogusław Monczyński

Celem Rajdu było propagowanie patriotyzmu wśród mieszkańców Kalisza i okolic, ale też połączenie obchodów narodowego święta z aktywnością fizyczną. Biorący udział w rajdzie, poznali miejsca pamięci narodowej położone  na terenie miasta Kalisza i poza nim.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ