Społeczne

Co zabiera nam zdrowie i lata życia? O tym dyskutują podczas Światowej Konferencji Zdrowia Rodziny w Kaliszu [zdjęcia, wideo]

2024-10-08 14:30:00 BK

Polacy słabo wypadają na tle innych państw europejskich w kwestii zdrowia i zdrowego stylu życia. Alkohol i papierosy skutecznie nas niszczą, a w dziedzinie dbania o swoje zdrowie mamy jeszcze sporo do poprawienia. Co w tym celu zrobić? Jak zwiększyć świadomość społeczeństwa? O tym m.in. jest IV Światowa Konferencja Zdrowia Rodziny na Uniwersytecie Kaliskim.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W dniach od 7 do 9 października, w Auli prof. Tadeusza Pisarskiego, Collegium Medicum przy ul. Kaszubskiej odbywa się IV Światowa Konferencja Zdrowia Rodziny. Udział w niej biorą naukowcy z uniwersytetów i placówek medycznych w Polsce oraz za granicą m.in. Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Kaliskiego, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu,  Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie, Narodowego Instytutu Onkologii w Stanach Zjednoczone, Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Stanforda w Stanach Zjednoczonych. W Kaliszu goszczą więc naukowcy z USA, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Włoch.

Konferencję otworzyli prof. Andrzej Wojtyła, rektor Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, prof. Witold A. Zatoński, dyrektor Instytutu- Europejskie Obserwatorium Nierówności Zdrowotnych Uniwersytetu Kaliskiego.

- Celem jest przede wszystkim zdrowie, dobre zdrowie Polaków. Co zrobić, żeby Polska nie była krajem o jednym z najgorszych parametrach zdrowotnych, w Unii Europejskiej. Nie jesteśmy najzdrowszym krajem wśród państw, które myślą o zdrowiu, mają przemyślaną strategię nie tylko jak leczyć, ale też jak zdrowie budować, zachowywać, jak dać sobie radę z nową sytuacją - mówi dla portalu Calisia.pl  prof. Witold A. Zatoński, dyrektor Instytutu- Europejskie Obserwatorium Nierówności Zdrowotnych Uniwersytetu Kaliskiego. - Przed 50 laty ludzie nie dożywali 60 roku życia. W tej chwili większość osób umiera w wieku senioralnym. To powód żeby się cieszyć. Życie ludzkie jest o 20 lub nawet 30 procent dłuższe. Tylko żeby tak było, to do tego są potrzebne specjalne strategie zdrowotnie, nie tylko oparte na reperowaniu, tylko oparte na budowaniu, zachowywaniu dobrej formy i to wszystko jest przedmiotem naszej konferencji. Dyskutujemy co powinniśmy zrobić, żeby w tym kierunku zmierzać.

Jak zwraca uwagę prof. Witold A. Zatoński, czynnikami które odbierają nam zdrowie i lata życia są alkohol i papierosy, a także brak zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Zdaniem naukowca o tę sferę zdrowia publicznego powinni dbać m.in. rządzący, jednak programy zdrowotne prowadzone w Polsce pozostawiają wiele do życzenia. 60 procent chorób, które doprowadzają do przedwczesnej śmierci wiążą się z paleniem wyrobów tytoniowych a także spożywaniem alkoholu.

- Część, która zależy od nas jest znacznie ważniejsza i skuteczniejsza niż tylko kupowanie leków - dodaje prof. Witold A. Zatoński. - Jest spora lista rzeczy prowadzonych w Polsce źle. Mamy najtańsze w Unii Europejskiej papierosy, wódka każdego roku jest tańsza. Jeżeli chodzi chodzi o dietę czy żywność, to brakuje polityki dostępu do tego co ważne. Nasza dieta powinna być skierowana na produkty rodzinne. Jeżeli coś jest tanie i reklamowane, to ludzie chętniej po to sięgają. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w telewizji reklamuje się alkohol. Powinny być kontr reklamy z udziałem naukowców, którzy opowiadaliby o szkodliwych skutkach używek.

Spotkanie rozpoczęła panelowa dyskusja o Wyzwaniach zdrowia publicznego. Moderatorami sesji i dyskusji byli: prof. Krzysztof Chlebus, I Katedra i Klinika Kardiologii, Gdański Uniwersytet Medyczny, dr Kinga Janik-Koncewicz, Instytut – Europejskie Obserwatorium Nierówności Zdrowotnych, Uniwersytet Kaliski.

Udział w niej wzięli eksperci: prof. Witold A. Zatoński, dyrektor Instytutu – Europejskie Obserwatorium Nierówności Zdrowotnych, Uniwersytet Kaliski, prof. Krzysztof Chlebus, I Katedra i Klinika Kardiologii, Gdański Uniwersytet Medyczny, dr Jarosław Neneman, wiceminister Mnisterstwa Finansów, prof. Leif Aaro, Departament Promocji Zdrowia, Norweski Instytut Zdrowia Publicznego, prof. Andrzej Wojtyła, rektor Uniwersytetu Kaliskiego, dr hab. Anna Harton, Katedra Dietetyki, Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. Katarzyna Zatońska, Katedra Zdrowia Populacyjnego, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, prof. Piotr Jankowski, Klinika Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii, Szpital Kliniczny im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, prof. Tomasz Zdrojewski, Katedra Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, Gdański Uniwersytet Medyczny.

- Nadciśnienie tętnicze związane jest ze stylem życia, jak również cukrzyca. Najczęstszą przyczyną zgonów Polaków są czynniki związane z naszymi codziennymi wyborami i stylem życia. Spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, złe odżywianie to nasz styl życia - mówił podczas wystąpienia prof. Piotr Jankowski, Klinika Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii, Szpital Kliniczny im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.

Szczegółowy program konferencji na stronie: https://uniwersytetkaliski.edu.pl/iv-swiatowa-konferencja-zdrowia-rodziny/program-konferencji/

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować