Kultura

„Chatka Puchatka” z tytułem Najbardziej zaczytanego przedszkola 2019 roku

2019-11-19 14:30:00 red za UM Kalisz/ Anna Błaszczyk

W kaliskim ratuszu została podsumowana akcja promująca czytelnictwo „Zostań Supermolem Bibliotecznym”, dzięki której setki kaliskich przedszkolaków założyło karty biblioteczne i zaczęło wypożyczać książki. Maluchom pogratulowali dziś Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza i wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. Tytuł „Najbardziej zaczytanego przedszkola 2019 roku” otrzymało Publiczne Przedszkole nr 18 im. „Chatki Puchatka”.

fot. UM Kalisz/Anna Błaszczyk
fot. UM Kalisz/Anna Błaszczyk

Dyplom i nagrody z rąk prezydenta Krystiana Kinastowskiego, wiceprezydenta Grzegorza Kulawinka oraz Adama Borowiaka, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka odebrała Magdalena Nowak, dyrektor zwycięskiego przedszkola.

- Gratuluję organizatorom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu akcji „Zostań Supermolem Bibliotecznym”. Gratuluję małym czytelnikom. Każda nowo przeczytana książka wzbogaca wyobraźnię, rozwija zainteresowania i pasje. Mam nadzieję, że to nie koniec, a dopiero początek, waszej przygody z książką. Kaliska biblioteka ma dla was bardzo ciekawą ofertę. Zachęcam do korzystania z niej – mówił prezydent Krystian Kinastowski.

Mali przedstawiciele przedszkola przygotowali dla włodarzy miasta i bibliotekarzy program artystyczny.

Akcja „Zostań Supermolem Bibliotecznym” rozpoczęła się w marcu i skierowana była do wszystkich kaliskich przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Autorką i realizatorką była Anna Kubiak, specjalista ds. promocji i wydawnictw Miejskiej Biblioteki Publicznej, która zaprezentowała zbiory biblioteczne we wszystkich kaliskich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Akcja objęła 49 placówek edukacyjnych. Ciekawe książki, które można bezpłatnie wypożyczać i zapewne także możliwość zdobycia medalu oraz tytułu Supermola, zachęciły dzieci do zakładania kart czytelniczych. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych kaliszan, włączyło się w nią 423 przedszkolaków – mówi Anna Kubiak. - W bibliotece dzieciom towarzyszyli rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo, którzy bardzo często podczas wizyt z przedszkolakami wypożyczali książki także dla siebie. Akcja „Zostań Supermolem” skierowana była do dzieci, a stała się akcją promującą czytelnictwo wśród kaliskich rodzin.

Bibliotekarze oddziałów dziecięcych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu w filiach nr 1,5 i 9, mięli naprawdę mnóstwo pracy. Czytelnictwo wzrosło tam lawinowo, każdego dnia przybywało nowych czytelników, a dzieci chętnie wypożyczały po kilka książek. Po zdobyciu odpowiedniej liczby pieczątek, bibliotekarze honorowali przedszkolaków poprzez wręczenie im medalu z tytułem Supermola Bibliotecznego. Zdecydowana większość dzieci nie zakończyła swojej przygody z biblioteką w momencie zdobycia medalu. Akcja osiągnęła także efekt dydaktyczny, dotyczący poszanowania książek jako wspólnego dobra i świadomości, że nie jest się ostatnim ogniwem, do którego trafia dana pozycja.

Akcja „Zostań Supermolem Bibliotecznym” jest sukcesem kaliskiej biblioteki, na której spoczywa teraz duża odpowiedzialność, aby rozbudzone u dzieci zainteresowanie książkami nie tylko utrzymać, ale i rozwijać. Biblioteka pracuje już nad kolejnymi przedsięwzięciami promującymi czytelnictwo, które mają zachęcić dzieci do częstego wypożyczania książek.

Za zaangażowanie i pomoc w realizacji największej z dotychczasowych akcji promujących czytelnictwo wszystkim pracownikom biblioteki podziękował dyrektor Adam Borowiak. Zaznaczył, że to wspólny sukces: Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka oraz kaliskich przedszkolaków, którzy teraz tak licznie i chętnie korzystają ze zbiorów placówki.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Awaria sieci wodociągowej ul Nowy Świat od Czaszkowskiej do budynku dawnego Pogotowia. Przewidywana naprawa do póżnych godzin nocnych