Kultura

„Chatka Puchatka” z tytułem Najbardziej zaczytanego przedszkola 2019 roku

2019-11-19 14:30:00 red za UM Kalisz/ Anna Błaszczyk

W kaliskim ratuszu została podsumowana akcja promująca czytelnictwo „Zostań Supermolem Bibliotecznym”, dzięki której setki kaliskich przedszkolaków założyło karty biblioteczne i zaczęło wypożyczać książki. Maluchom pogratulowali dziś Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza i wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. Tytuł „Najbardziej zaczytanego przedszkola 2019 roku” otrzymało Publiczne Przedszkole nr 18 im. „Chatki Puchatka”.

fot. UM Kalisz/Anna Błaszczyk
fot. UM Kalisz/Anna Błaszczyk

Dyplom i nagrody z rąk prezydenta Krystiana Kinastowskiego, wiceprezydenta Grzegorza Kulawinka oraz Adama Borowiaka, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka odebrała Magdalena Nowak, dyrektor zwycięskiego przedszkola.

- Gratuluję organizatorom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu akcji „Zostań Supermolem Bibliotecznym”. Gratuluję małym czytelnikom. Każda nowo przeczytana książka wzbogaca wyobraźnię, rozwija zainteresowania i pasje. Mam nadzieję, że to nie koniec, a dopiero początek, waszej przygody z książką. Kaliska biblioteka ma dla was bardzo ciekawą ofertę. Zachęcam do korzystania z niej – mówił prezydent Krystian Kinastowski.

Mali przedstawiciele przedszkola przygotowali dla włodarzy miasta i bibliotekarzy program artystyczny.

Akcja „Zostań Supermolem Bibliotecznym” rozpoczęła się w marcu i skierowana była do wszystkich kaliskich przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Autorką i realizatorką była Anna Kubiak, specjalista ds. promocji i wydawnictw Miejskiej Biblioteki Publicznej, która zaprezentowała zbiory biblioteczne we wszystkich kaliskich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Akcja objęła 49 placówek edukacyjnych. Ciekawe książki, które można bezpłatnie wypożyczać i zapewne także możliwość zdobycia medalu oraz tytułu Supermola, zachęciły dzieci do zakładania kart czytelniczych. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych kaliszan, włączyło się w nią 423 przedszkolaków – mówi Anna Kubiak. - W bibliotece dzieciom towarzyszyli rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo, którzy bardzo często podczas wizyt z przedszkolakami wypożyczali książki także dla siebie. Akcja „Zostań Supermolem” skierowana była do dzieci, a stała się akcją promującą czytelnictwo wśród kaliskich rodzin.

Bibliotekarze oddziałów dziecięcych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu w filiach nr 1,5 i 9, mięli naprawdę mnóstwo pracy. Czytelnictwo wzrosło tam lawinowo, każdego dnia przybywało nowych czytelników, a dzieci chętnie wypożyczały po kilka książek. Po zdobyciu odpowiedniej liczby pieczątek, bibliotekarze honorowali przedszkolaków poprzez wręczenie im medalu z tytułem Supermola Bibliotecznego. Zdecydowana większość dzieci nie zakończyła swojej przygody z biblioteką w momencie zdobycia medalu. Akcja osiągnęła także efekt dydaktyczny, dotyczący poszanowania książek jako wspólnego dobra i świadomości, że nie jest się ostatnim ogniwem, do którego trafia dana pozycja.

Akcja „Zostań Supermolem Bibliotecznym” jest sukcesem kaliskiej biblioteki, na której spoczywa teraz duża odpowiedzialność, aby rozbudzone u dzieci zainteresowanie książkami nie tylko utrzymać, ale i rozwijać. Biblioteka pracuje już nad kolejnymi przedsięwzięciami promującymi czytelnictwo, które mają zachęcić dzieci do częstego wypożyczania książek.

Za zaangażowanie i pomoc w realizacji największej z dotychczasowych akcji promujących czytelnictwo wszystkim pracownikom biblioteki podziękował dyrektor Adam Borowiak. Zaznaczył, że to wspólny sukces: Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka oraz kaliskich przedszkolaków, którzy teraz tak licznie i chętnie korzystają ze zbiorów placówki.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ