Społeczne

Basen OSRiR nie będzie uruchomiony od 1 września. Czeka go gruntowna modernizacja

2023-08-30 15:00:00 BK

Basen OSRiR przy ulicy Łódzkiej został zamknięty 1 czerwca, jeszcze przed planowaną przerwą wakacyjną, ze względu na stan techniczny. Już wiemy, że nie zostanie oddany sportowcom od 1 września. Jego stan zostanie poddany ekspertyzie i z pewnością nie obejdzie się bez poważnego remontu. Jak zapewniają radni, obiekt nie zostanie zlikwidowany. 

fot. OSRiR Kalisz
fot. OSRiR Kalisz

Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu poinformował, że w związku z problemami technicznymi dotyczącymi funkcjonowania krytej pływalni przy ul. Łódzkiej podjęto decyzję o wcześniejszym wyłączeniu jej z eksploatacji, tj. od 1 czerwca. Basen OSRiR co roku w okresie wakacyjnym był zamykany ze względu na przerwę techniczną, jednak w tym roku ta przerwa została przyspieszona. Już wiemy, że nie zostanie oddany sportowcom od 1 września. 

Newralgiczną częścią obiektu jest dach, który został wykonany w przestarzałej technologii. 

- Czekamy na ekspertyzę specjalistów, którzy wypowiedzą się na temat stropu nad samym basenem i stropu nad całą halą sportową. Strop został wykonany w technologii struno-betonowej. To jest technologia, która dzisiaj nie byłaby brana pod uwagę jeżeli chodzi o budowę takiego obiektu z uwagi na to, że jest to szczególnie niebezpieczne jeżeli chodzi o kontakt struno-betonu z atmosferą, w której znajduje się gazowy chlor. Taki na obiektach pływackich zawsze jest - mówił radny Sławomir Lasiecki. 

Już wiemy, że w najbliższym czasie obiekt nie zostanie otwarty i nie będą prowadzone na nim zajęcia. Stan budynku zostanie poddany ekspertyzie. Zajęcia sportowe będą więc prowadzone na nowo otwartej pływalni Delfin na osiedlu Dobrzec.

- Przyszła oferta z Katedry Budownictwa Politechniki Wrocławskiej na przeprowadzenie ekspertyzy pływalni. Prezydent zdecyduje o jej przeprowadzeniu. Aplikujemy o środki na to zadanie - informuje Mirosław Przybyła, Dyrektor Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu.

Jak zapewniają radni, uczniowie i sportowcy znajdą miejsce na treningi na nowym obiekcie. 

- Mamy nadzieję, że uczniowie zmieszczą się na obiekcie, który jest wybudowany i funkcjonujący. Jest to obiekt dwukrotnie większy niż basen OSRiR. Będziemy w stanie obsłużyć szkoły tylko dzięki tej pływalni - mówi radny Sławomir Lasiecki. - Mamy dodatkową niecką z regulowanym dnem, które jest wyjątkowo przydatne do nauki pływania najmłodszych dzieci. Daje to szanse prowadzenia nauki pływania dla dzieci przedszkolnych.

Kiedy ekspertyzy budynku będą gotowe, dalsze jego losy będą zależeć od decyzji włodarza miasta. Radni klubu PiS zapewniają, że obiekt nie zostanie zlikwidowany i udzielą wsparcia w pozyskaniu środków na jego modernizację.

- Mamy co do niego pomysły na to, by po remoncie był jeszcze bardziej przydatny dla nas jako mieszkańców miasta - dodaje radny Sławomir Lasiecki. 

- Jasno trzeba rozpocząć dyskusję nad tym, że cały budynek powinien przejść bardzo gruntowną modernizację albo powinniśmy zastanowić się czy nie postawić nowego budynku Hali Widowisko- Sportowej, w nowoczesnej technologii, dostosowanej do potrzeb XXI wieku. Sam budynek ma już swoje lata. Został wykonany w specyficznej technologii - mówił Przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Skarżyński. - Dzięki temu, że powstał basen Delfin, nie będzie poczucia, że nie ma zagospodarowania osób, które chcą trenować pływanie. 

Kryta pływalnia Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu została wybudowana w 1964 roku, a zmodernizowana na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Obiekt był użytkowany przez kilka dekad i jest przestarzały technologicznie. Modernizacji wymaga także Hala Widowiskowo-Sportowa. 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować