Zdrowie

Badanie glukozy – dlaczego jest ważne w profilaktyce zdrowia?

2023-11-16 14:44:18 materiał partnera

Oznaczenie poziomu glukozy we krwi to podstawowe badanie wykonywane w ramach profilaktyki i diagnostyki cukrzycy. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć – kiedy i jak często je wykonywać, o czym mogą świadczyć wyniki oraz jak prawidłowo przygotować się do badania glukozy.

 

Badania Glukozy
Badania Glukozy

Na czym polega badanie glukozy?

Podstawowa profilaktyka zdrowia powinna obejmować m.in. profilaktykę cukrzycy. Cukrzyca może przez wiele lat nie dawać wyraźnych objawów. Należy jednak mieć na uwadze to, że nieuregulowana cukrzyca może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, wpływając negatywnie m.in. na pracę układu krążenia, funkcje układu nerwowego, pracę nerek, pogorszenie się wzroku czy wystąpienie tzw. stopy cukrzycowej, czyli zmian w obrębie stóp, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do amputacji.

Podstawowym badaniem w profilaktyce i diagnostyce cukrzycy jest  badanie glukozy, polegające na oznaczeniu poziomu tego cukru w surowicy. Badanie jest łatwo dostępne w placówkach medycznych, a wykonanie go prywatnie to koszt od kilkunastu do dwudziestu kilku złotych. Wczesne wykrycie i leczenie cukrzycy może pomóc w uniknięciu poważnych powikłań zdrowotnych i zapewnieniu pacjentowi odpowiedniego komfortu życia.

Co oznaczają wyniki badania glukozy?

Wyniki badania poziomu glukozy mogą być dla lekarza wskazaniem do dalszego postępowania, np. wydania pacjentowi zaleceń dotyczących zmiany diety i trybu życia, skierowania pacjenta na pogłębiona diagnostykę w kierunku cukrzycy lub wdrożenia właściwych metod leczenia. Glikemia na poziomie:

  • 70–99 mg/dl świadczy o prawidłowym stężeniu glukozy we krwi;
  • 100–125 mg/dl jest wskazaniem do wykonania doustnego testu nietolerancji glukozy;
  • ≥ 126 mg/dl przy dwukrotnym oznaczeniu na czczo świadczy o cukrzycy.

Kto i kiedy powinien zdecydować się na badanie glukozy?

Badanie glukozy zaleca się wykonywać regularnie w ramach profilaktyki zdrowia każdej dorosłej osobie, niezależnie od wieku czy ogólnego stanu zdrowia. Rekomendowana częstotliwość badania poziomu glukozy we krwi to nie rzadziej niż raz na 3 lata w przypadku osób zdrowych oraz raz do roku w przypadku osób znajdujących się w grupie ryzyka cukrzycy. Czynnikami, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę, są:

  • nadwaga i otyłość;
  • cukrzyca u członka najbliższej rodziny;
  • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi (≥140/90 mm Hg) i inne choroby układu krążenia;
  • siedzący tryb życia;
  • cukrzyca ciążowa oraz masa urodzeniowa dziecka powyżej 4 kg;
  • wartość glikemii powyżej 100 mg/dl w poprzednim badaniu;
  • podwyższone parametry cholesterolu HDL oraz triglicerydów.

Badanie glukozy – przygotowanie

Uzyskanie niezafałszowanych wyników badania poziomu glukozy we krwi wymaga od pacjenta prawidłowego przygotowania. Należy pamiętać przede wszystkim o przystąpieniu do badania na czczo – będąc ok. 8–14 godzin od ostatniego posiłku. W ciągu kliku dni przed badaniem należy stosować swoją normalną dietę i nie eliminować węglowodanów.

Badanie wykonuje się w godzinach porannych, na pobraniu krwi należy stawić się wyspanym i wypoczętym. Na 2–3 dni przed badaniem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu. W dniu poprzedzającym badanie należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować