Amatorskie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim „Family Cup”

2010-09-07 08:29:15 Aga

XV edycję ogólnopolskiego finału Amatorskich Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim rozegrano w miniony weekend w Kielcach. W zawodach startowało 231 zawodników. Świetną kondycję zaprezentowali zawodnicy z UKS Koźminianka, którzy wcześniej zwyciężali w II sprawdzianie kolarskim na stacjonarnej rolce w powiecie kaliskim.

Mistrzynią Polski w kategorii dziewcząt 11-14 lat została Klaudia Bielawska - uczennica V klasy ze Szkoły Podstawowej w Rajsku
Mistrzem Polski w kategorii chłopców 11-14 lat został Dawid Łączkiewicz – uczeń VI klasy ze Szkoły Podstawowej w Koźminku.
VI miejsce w tej samej kategorii wiekowej wywalczył Mateusz Humelt – uczeń VI klasy ze Szkoły Podstawowej w Nowym Nakwasicie.
Na XV - lecie zawodów „Family Cup” w kolarstwie górskim zostałem zaproszony przez Prezesa Stowarzyszenia Family Cup Janusza Zielonackiego, ponieważ przez 10 lat byłem organizatorem eliminacji regionalnych zwanych Mistrzostwami Polski Centralnej rozgrywanych w Nędzerzewie, a cała trójka „medalistów” z Kielc startowała w II edycji Mistrzostw Gmin na stacjonarnej rolce kolarskiej, które miałem przyjemność organizować ze Starostą Kaliskim i Wójtami Gmin powiatu kaliskiego od grudnia 2009 do kwietnia 2010 roku - mówi Bronisław Krakus.
Klaudia Bielawska zwyciężyła w kategorii czwartoklasistek w Opatówku z wynikiem 2.45 km. Dawid Łączkiewicz z wynikiem 2 km 790 m był najlepszym chłopcem z klas V w Koźminku, a Mateusz Humelt w czasie swej jazdy „wykręcił” 2 km 500 m i zdobył drugie miejsce.
Bronek Krakus w towarzystwie Dyrektora Departamentu Sportu Powszechnego Ministerstwa Sportu i Turystyki RP Wojciecha Kudlika – byłego Mistrza Polski w kajakarstwie górskim dekorował finalistów.
Śmiem twierdzić, że Klaudia Bielawska pójdzie w ślady Oli Dawidowicz, bo są ku temu wyraźne przesłanki. W Kielcach nie miała łatwo, bo mając 11 lat musiała się zmierzyć z rywalkami starszymi od niej o dwa lata. Dodatkowym utrudnieniem dla niej była decyzja o połączeniu startu razem z chłopcami tej samej kategorii wiekowej. Już po starcie zauważyłem jej determinację podczas przebijania się przez grupę ponad 20 chłopaków. Na mecie pokonała wielu z nich, a druga dziewczyna przyjechała za nią ponad 4 minuty później! Kieleckie mistrzostwa utwierdziły mnie w przekonaniu, że talentów do uprawiania kolarstwa należy szukać w szkołach podstawowych, w sposób jaki wypracowaliśmy z Wójtami Gmin i Starostą Kaliskim - dodaje Bronek Krakus.
Cała trójka kieleckich zwycięzców 16 września wystartuje w jeździe indywidualnej na czas podczas Powiatowej Inauguracji roku szkolnego w Dzierzbinie, jako że po rolce kolarskiej zakwalifikowali się do Finału Powiatowego. Tym razem będą walczyć o puchary Starosty Kaliskiego w gronie 100 dziewcząt i chłopców najlepszych w zmaganiach z rolką kolarską. Być może w Dzierzbinie uwidocznią się kolejne talenty do notesów trenerów KTK Kalisz i Marka Cieślaka z UKS Koźminianka - mówi Wioletta Przybylska ze Starostwa Powiatowego w Kaliszu.