„Aleją Wolności – cesarzową ulic kaliskich”

2011-11-21 01:41:14 Łukasz

XXVIII. Kaliszobranie zgromadziło w kaliskim PWSZ nie tylko zwolenników tej cyklicznej imprezy, ale również fanów regionalnych gawęd Anny Tabaki i Macieja Błachowicza – popularnych kaliskich historyków.

Jak zwykle w trzecią sobotę miesiąca i także zgodnie z tradycją o godzinie 15.00 kaliszobraniacy spotkali się z przewodnikami PTTK z kaliskiego Koła im. Adama Chodyńskiego, aby poznawać kolejne tajemnice miasta.
Listopadowe Kaliszobranie było kontynuacją VII. edycji spotkań z kaliską historią i anegdotami grodu znad Prosny, które miało miejsce ponad dwa lata temu. Podczas sobotniego spotkania w rolę przewodników wcielili się Anna Tabaka i Maciej Bachowicz – Aleja Wolności zaprezentowana została zatem z perspektywy historyka i historyka sztuki.
Uczestnicy zapoznani zostali o realiach XIX-wiecznych pruskich działań urbanistycznych, historii powstania tej reprezentacyjnej ulicy Kalisza oraz o jej rozbudowie podczas istnienia Królestwa Kongresowego. Nie zabrakło oczywiście wielu anegdot na temat poszczególnych budynków popularnej józefinki. Prowadzący przedstawiali zmieniające się funkcje obecnej Alei Wolności – począwszy od spacerowej, poprzez reprezentacyjną i rozrywkową, a skończywszy na komunikacyjnej.
Jak zazwyczaj, spotkanie miało otwartą formułę, więc do dyskusji włączali się także przybyli przewodnicy PTTK oraz sami uczestnicy. I jak mówi prezes kaliskich przewodników, a zarazem pomysłodawca Kaliszobrania: „Na omówienie wielu zagadnień i wyjaśnienie wszystkich wątpliwości związanych z historią obiektów Alei nie starczyło czasu, dlatego wkrótce planujemy powrót do tego tematu”
W drugiej części spotkania, Kaliszobraniacy mieli możliwość zakupu książki Barbary Czechowskiej „Kaliskie Korso”, którego nakład – z uwagi na spore zainteresowanie kaliszan – już się wyczerpuje, a pozycją traktującą właśnie o architekturze i urbanistyce Alei Wolności w XIX i XX wieku.
W czasie sobotniego spotkania zaprezentowany został także film dokumentujący tegoroczne spacery w ramach Kaliszobrań. Jego autor – Krzysztof Krystyniak jest stałym uczestnikiem cyklicznej imprezy, która nie dość, że przyciąga coraz szerszą publiczność, to stwarza możliwość społecznego forum wymiany informacji o Kaliszu.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować