7-letni Tomek walczy o dzieciństwo i normalne życie. Wesprzyjmy go

2019-05-21 11:00:00 red. za Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom

Tomek ma siedem lat i dziecięce porażenie mózgowe. Musi wyćwiczyć wszystko: chodzenie, mowę, samoobsługę, siłę, sprawność ręki, postawę ciała, pamięć, wyrażanie emocji.. Niezbędne jest kosztowne leczenie i rehabilitacja. Pomóżmy mu wrócić do normalności.

Tomek mieszka w Trzebieniach koło Lisek. Jest Podopiecznym Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom. Na Mózgowe Porażenie Dziecięcego cierpi od urodzenia. Nie od razu zdiagnozowano, co dziecku dolega. Gołym okiem widać było zdeformowanie prawej nóżki i dysfunkcje ruchu, ale dopiero gdy pojawiły się objawy neurologiczne ustalono ich przyczynę.

Tomek ma poważne problemy z poruszaniem się; ciężką pracą wyćwiczył mowę na tyle, że przy dużych staraniach słuchającego da się zrozumieć, co mówi; chłopiec ma zaburzenia emocjonalne – złości się lub płacze, albo zaśmiewa bez powodu. Jego kręgosłup jest skrzywiony w znacznym stopniu. A ogólny rozwój zarówno fizyczny, jak i intelektualny jest daleko w tyle za rówieśnikami. Problemy sprawia mu nawet założenie kurtki, a założenie skarpetek wykracza poza jego możliwości.

Tomkowi odroczono obowiązek szkolny. Powinien rozpocząć naukę, ale psycholog orzekł, że w szkole pod żadnym względem nie da sobie rady. Nie porozumie się z rówieśnikami, nie przyswoi wiedzy, nie zapamięta minimum wiadomości, nie jest na tyle samodzielny, żeby sprostać poleceniom nauczyciela w wykonaniu nawet prostych zadań.

Cała rehabilitacja zmierza w kierunku usamodzielnienia chłopca. Już teraz nikt się nad nim nie roztkliwia i, chociaż rodzice kochają go nad życie, wiedzą, że wyręczanie go w codziennych czynnościach (ubieranie, jedzenie, mysie rąk itd.) nie pomaga w rehabilitacji. Nadmierna opiekuńczość może pogłębić kalectwo.

Niemały udział w usprawnianiu Tomaszka ma jego starsza siostrzyczka. Jednak zabiegi pielęgnacyjne i pobudzanie do codziennej aktywności to jeszcze za mało, żeby chłopiec wyrównał swoje szanse na w miarę normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Potrzebna jest rehabilitacja.

ŻYCIE MIĘDZY GABINETAMI

W tej chwili większość życia Tomka i jego mamy przebiega w poczekalniach i gabinetach lekarskich i terapeutycznych. Drugą część życia zabierają chłopcu dojazdy. Rodzina mieszka na wsi, gdzie nie ma terapeutów. Najbliższy ośrodek rehabilitacyjny odległy jest o 14 km od domu. Tomek ma w swoim cotygodniowym planie terapię manualną, kinezyterapię, wirówki, ćwiczenia korekcyjne, zajęcia wyciszające, ćwiczenia logopedyczne.

WYDATKI

Przy takim rozkładzie zajęć, a przede wszystkim z konieczności stałego nadzoru nad Tomkiem mama nie może podjąć pracy zarobkowej. Jedynym żywicielem rodziny jest więc tata. Lwią cześć wypłaty pochłaniają wydatki związane z ratowaniem zdrowia Tomka. Nie wszystkie zabiegi są refundowane przez NFZ, chociaż udało się załatwić sporo nieodpłatnych zajęć. Za pozostałe trzeba płacić.

Kolejna poważna wyrwa w budżecie to prywatne wizyty lekarskie. Ci, którzy mają problemy ze zdrowiem, wiedzą jak trudno dostać się do specjalisty i z jakimi terminami ma się wtedy do czynienia. Chłopiec rośnie. Nie może czekać osiem miesięcy na wizytę u lekarza, który przepisze mu zabiegi z możliwością zapisów za rok.

Potrzebne jest wsparcie. Będziemy wdzięczni za umożliwienie Tomkowi leczenia i rehabilitacji!

Wszystkie osoby i instytucje, które zechcą pomóc Tomkowi proszone są o przekazywanie darowizn na konto Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom w Warszawie – organizacji pożytku publicznego w Banku Millennium nr: 05 1160 2202 0000 0000 6763 3382 a także o przekazanie 1% zawsze z dopiskiem: „Dla Tomka Opasa”.

OBYWATELSKA FUNDACJA POMOCY DZIECIOM

Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom od 2002 roku pomaga dzieciom z całej Polski w leczeniu i rehabilitacji. Ma ponad 150 stałych podopiecznych, którym refunduje diagnostykę, leki, sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, dojazdy do lekarza i na ćwiczenia, zabiegi medyczne (w tym operacyjne).

Profil FB: www.facebook.com/pomocdzieciom.eu

Więcej informacji:

pomocdzieciom.eu/podopieczni-fundacji/tomasz-opas/

pomocsieliczy.pl/target/view/331

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ