Kultura

28. Europejskie Dni Dziedzictwa

2020-09-10 13:00:00 www.kalisz.pl

Wydarzenie

Wydarzenie już się odbyło.

Już 11 września, koncertem performatywnym Tomasza Wolffa „Ciało – krew, pot i łzy” rozpoczną się Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku zostały opatrzone hasłem „Moja droga”.

kalisz.pl
kalisz.pl

Zapraszamy do zapoznania się z programem EDD.

11 września, godz. 18.30
Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” im. Bogdana Jareckiego, ul. Górnośląska 66
Koncert performatywny Tomasza Wolffa „Ciało – krew, pot i łzy”

12-20 września
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka - Biblioteka Główna, ul. Legionów 66a
Aleja Dam i Dyktatorów – seria 9. internetowych odcinków filmowych

Specjalnie na 28. Europejskie Dni Dziedzictwa – uwzględniając pandemiczne ograniczenia – Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu przygotowała cykl atrakcyjnych gawęd filmowych, poświęconych cesarzowej kaliskich ulic – alei Wolności. Wytyczona w 1800 r. aleja to jedna z najbardziej reprezentacyjnych arterii naszego miasta. Patronowały jej damy - księżniczka Luiza, cesarzowa Józefina oraz Aleksandra Piłsudska, a także władcy i dyktatorzy - król pruski Fryderyk Wilhelm III, Herman Göring i Józef Stalin. Obecną nazwę nosi od 1958 roku. Zwieńczona wejściem do urokliwego parku od zawsze stanowiła ulubione miejsce spacerów kaliszan i centrum życia kulturalnego miasta.

Powstało dziewięć odcinków poświęconych m.in. słynnym architektom, których budowle stały lub wciąż stoją przy alei, czterem mostom, a także ważnym instytucjom: sądowi, bankom, fabrykom, sklepom, hotelom, ośrodkom kultury i rozrywki. Pokazany będzie teatr, a niegdyś prężnie działały Empik i kino Oaza.

Premiera kolejnych odcinków odbędzie się codziennie w dniach 12 – 20 września, o godzinie 12.00 na kanale YouTube i profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu.

17 września, godz. 10.00
III Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika, ul. Kościuszki 10
Gra miejska „Śladami Solidarności w Kaliszu – moja droga do wolności”

17 września, godz. 12.00
III Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika, ul. Kościuszki 10
Wykład popularnonaukowy dr. Marka Kozłowskiego poświęcony kaliskiej Solidarności i jej wkładowi w drodze do wolności
(w przypadku zdalnego nauczania wydarzenie zorganizowane będzie on-line)

19 września, godz. 12.00-13.00
Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu, ul. Południowa 62
Wernisaż wystawy „Władysława Kościelniaka wędrówki wielkopolskim szlakiem” oraz prezentacja książki opracowanej przez dr Bogumiłę Celer „Szkic do portretu Władysława Kościelniaka. Dedykacje i autografy z księgozbioru artysty”

Władysław Kościelniak był artystą grafikiem, z zamiłowania historykiem Kalisza i regionu. Ze swoim szkicownikiem wędrował po całej Wielkopolsce, dokumentował, fotografował i szkicował malownicze obiekty zabytkowe, ciekawe skarby architektury. Podczas oprowadzania po pracowni zaprezentowana zostanie sylwetka artysty oraz jego życiowa droga, wypełniona wieloma pasjami i odzwierciedlająca wielkie oddanie małej ojczyźnie. Uczestnicy wydarzenia będą mogli poznać Kościelniaka jako artystę, historyka, bibliofila.

20 września, godz. 17.00-20.00
ArtKlub Towarowa, ul. Towarowa 1 (Kościół Boży w Chrystusie)
„Polacy i Żydzi – wspólna droga do niepodległości”
Organizatorzy zapraszają na prezentację mało znanych historii polskich Żydów walczących o niepodległość naszej ojczyzny. Ta wspólna droga do niepodległości Polski pełna jest ciekawych i zaskakujących wydarzeń oraz nietuzinkowych osób.

Wydarzenia towarzyszące:

Kaliskie ścieżki wojny polsko-bolszewickiej.
3 sierpnia – 9 października 2020 r.
Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka, filia nr 6 z oddziałem Izba Pamięci Szczypiorna, ul. Wrocławska 189a


Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i średnich z Kalisza i regionu na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości polskiej ze szczególnym uwzględnieniem udziału kaliszan w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Uczniowie w ramach warsztatów stworzą mobilny quest historyczny. Projekt dofinansowany przez MKiDN w ramach programu „Koalicje dla Niepodległej” #Wiktoria 1920.

7 - 30 września 2020 r.
otwarcie: 7 września 2020 r., godz. 17.00
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Legionów 66a
Wystawa „95 lat krótkofalarstwa w Kaliszu”

Ekspozycja została przygotowana we współpracy z kaliskim środowiskiem krótkofalowców.

Prosimy o zachowanie bezpiecznej, co najmniej 1,5 m, odległości od innych uczestników wydarzenia oraz o zakrywanie nosa i ust.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ