Społeczne

212 miliardów złotych w „Pakiecie Antykryzysowym”

2020-03-18 12:39:00 red

W pałacu prezydenckim odbyła się konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego po Radzie Gabinetowej. Poinformowali oni o założeniach wypracowanego tzw. Pakietu Antykryzysowego, którego budżet ma wynosić 212 miliardów złotych. - Przewidzianych jest bardzo dużo rozwiązań. Chodzi o to, żeby ochronić pracodawców, pracowników i ochronić miejsca pracy, a co za tym idzie rodziny - podkreśla prezydent Andrzej Duda.

zdjęcie ilustracyjne/fot. shutterstock
zdjęcie ilustracyjne/fot. shutterstock

- Liczba zachorowań przyrasta w mniejszym niż przewidywano tempie, ale przyrasta - mówi prezydent Andrzej Duda. Dodał, że poprosił premiera o przygotowanie tzw. Pakietu Antykryzysowego dla firm i społeczeństwa. - Pakiet już w zasadzie powstał. W najbliższym czasie będzie przekładany na projekty ustaw i mam nadzieję, że szybko będzie wprowadzony – mówi prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że największa pomoc jest potrzebna małym i średnim przedsiębiorcom - W najtrudniejszej sytuacji są ci najmniejsi. Ci którzy wzięli kredyty. Uznałem, że jest potrzeba wsparcia tych ludzi pracujących na co dzień. Ten pakiet musi być bardzo szeroki, bardzo kompleksowy i obejmować wszystkie dziedziny życia - przekazał prezydent Duda.

W pakiecie antykryzysowym dla przedsiębiorców jest m.in. odsunięcie płatności ZUS, czy też rozłożenie składek ZUS na raty i system wypłaty wynagrodzeń tym, którzy z różnych powodów nie mogą świadczyć pracy. Pakiet przewiduje także pomoc w uzyskaniu kredytów

- W godzinie próby my Polacy pokazujemy, że potrafimy zdać egzamin z odpowiedzialności, egzamin ze służby i odpowiedzialności – mówi prezydent Duda.

- Musimy się troszczyć o zdrowie publiczne, ale też o zdrowie gospodarki – powiedział premier Mateusz Morawiecki - Dzisiaj potrzebujemy bardzo mocno nadziei. Nadziei, że będzie lepsze jutro. Musimy doprowadzić do zamortyzowania negatywnych skutków epidemii - powiedział Mateusz Morawiecki

Szacunkowa wartość „Pakietu Antykryzysowego” to około 212 miliardów złotych. Został podzielony na pięć filarów: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych.

 

- Proponujemy dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria, pokrycie przez państwo 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wys. średniego wynagrodzenia w gospodarce; parę milionów osób dzięki temu będzie bezpieczniejsze na rynku pracy – tłumaczy premier i dodaje - Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą będziemy mieli możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Pierwszy filar ma na celu bezpieczeństwo pracowników. Ma on chronić pracowników przed utratą pracy, a dla pracodawców wprowadzać działania osłonowe na rynku pracy.

Drugi filar skierowany jest do przedsiębiorców: to gwarancje kredytowe, finansowanie leasingu dla firm transportowych, mikropożyczki do 5 tys zł oraz szereg rozwiązań o charakterze płynnościowym.

Trzeci filar to wsparcie dla służby zdrowia. Co najmniej 7,5 mld zł dodatkowych środków na jednoimienne szpitale zakaźne, sprzęty ochronne, aparaturę medyczną niezbędną do modernizacji całej bazy szpitalnej i walki z koronawirusem.

Czwarty filar to zapewnienie bezpieczeństwa naszych środków, depozytów, lokat, płatności, wpłat i wypłat - funkcjonowania całego systemu finansowego.

Piąty filar to filar inwestycji publicznych. Chcemy zastosować klasyczny impuls inwestycyjny po stronie państwa i budujemy fundusz co najmniej 30 mld zł na drogi samorządowe, cyfryzację, ochronę środowiska, modernizację szkół i szpitali.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ