Zwiedzaj Kalisz z Marią Dąbrowską

2015-12-17 16:30:00 redakcja

Od dzisiaj kaliszanie, a przede wszystkim turyści będą mogli zwiedzać Kalisz ze współczesnym przewodnikiem „Nocy i Dni”, który powstał w ramach 50. rocznicy śmierci Marii Dąbrowskiej. Jego autorem jest Maksymilian Kryszak, uczeń klasy 2 b Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu.

fot. Kinga Antczak
fot. Kinga Antczak

W czwartek, 17 października br. odbyła się premiera pracy, która zwyciężyła w 2014 roku w konkursie na opracowanie trasy turystycznej po Kaliszu. Pomysłodawczynią przewodnika “Nocy i dni” jest Aneta Kolańczyk, nauczycielka z Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu, a jego wykonawcą uczeń klasy drugiej – Maksymilian Kryszak.

Według nauczycielki Anety Kolańczyk, uczestniczenie w przedsięwzięciach wychodzących poza program szkolny ma ogromne znaczenie. Dobrze wiedzieć, jacy ludzie żyli przed nami w miejscu, w którym zamieszkaliśmy. Idąc w różne zakątki, warto wiedzieć, jakie ważne dla miasta osoby były tutaj przed nami i jak te miejsca wyglądały wcześniej. Tym bardziej, że historia Kalisza jest dość trudna.

Maksymilian Kryszak przyznaje, że najbardziej interesowały go lata szkolne Dąbrowskiej. W latach 1901 – 1905 pisarka uczyła się w prywatnej szkole Heleny Semadeniowej, a następnie w gimnazjum żeńskim. Zapytana, czy chce iść już szkoły, Agnisia (tak rodzice nazywali Dąbrowską – przyp. red.) z całym okrucieństwem powiada, że chce bardzo. Nie wie ona jeszcze nic o drzwiach, które się zatrzaskują bezwarunkowo za przeszłością. Pragnie odmiany i nowości. Jest pewna, że gdy się nowe zdobywa, to się starego nie traci. Że dom, szkoła, Kaliniec i Serbinów – wszystko to da się razem połączyć i że można się będzie jednym i drugim bez żadnego rozstania – czytamy w Przewodniku.

Folder będzie dostępny w m.in. Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu. Pierwszy nakład wyniósł 100 egzemplarzy.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować