Edukacja

Znamy wyniki egzaminu ósmoklasisty w kaliskich szkołach podstawowych!

2024-07-04 10:20:00 redakcja@calisia.pl

W środę Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki egzaminu ósmoklasisty. W skali kraju uczniowie, którzy w maju przystąpili do egzaminu, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 61 proc. punktów możliwych do otrzymania, z matematyki – 52 proc., a z angielskiego 66 proc. Jak poszło młodym kaliszanom?

Fot. Calisia.pl
Fot. Calisia.pl

Blisko 190 tys. uczniów przystąpiło w maju do egzaminu ósmoklasisty. Właśnie poznali swoje wyniki. W ich opisie Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, z czym uczniowie poradzili sobie najlepiej, a z czym mieli problemy. Jeśli chodzi o język polski, uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętność wyszukiwania informacji w tekście. Z matematyki najlepiej wypadli w zadaniu sprawdzającym umiejętność znajdowania współrzędnych danych punktów w układzie współrzędnych na płaszczyźnie. Z angielskiego uczniowie uzyskali najwyższy średni wynik za rozwiązanie zadania zamkniętego sprawdzającego znajomość funkcji językowych.

Najsłabiej, jeśli chodzi o język polski uczniowie poradzili sobie z zadaniem z zakresu kształcenia językowego, które sprawdzało umiejętność zastąpienia sformułowania charakterystycznego dla polszczyzny użytkowej wyrazem lub sformułowaniem z zakresu polszczyzny wzorcowej. "Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte z geometrii przestrzennej, którego rozwiązanie wymagało umiejętności operowania obiektami matematycznymi – przekształcenia wzoru na objętość ostrosłupa, aby wyznaczyć jego wysokość i obliczyć różnicę wysokości zbudowanych wież" – czytamy w opisie CKE. W przypadku języka angielskiego najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte sprawdzające znajomość środków językowych.

 

Uczniowie muszą przystąpić do egzaminu ósmoklasisty, aby ukończyć szkołę podstawową, a uzyskane na nim wyniki decydują o przyjęciu do wybranej szkoły ponadpodstawowej. Wynik egzaminu stanowi połowę wszystkich możliwych do zdobycia punktów, a druga połowa to punkty za oceny na świadectwie oraz inne osiągnięcia ucznia.

 

Wyniki w kaliskich podstawówkach

Poniżej prezentujemy wyniku egzaminu w kaliskich szkołach podstawowych. Dwa najlepsze wyniki należą do szkół niepublicznych –  "Nazaretanek" i "Edukatora". Na podium znalazła się też Publiczna Szkoła Podstawowa nr 10. Z matematyką i językiem polskim w tym roku najlepiej poradzili sobie uczniowie "Nazaretanek", ale z angielskim –"Edukatora". 

Dla porównania - w skali kraju - średnia z trzech przedmiotów wygląda następująco: 
język polski - 61,   matematyka - 52 , język angielski - 66 

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować