Motoryzacja

Złamał 3 sądowe zakazy prowadzenia pojazdów

2024-06-07 11:00:00 red. za KMP Kalisz

Wciąż przybywa kierowców lekceważących sądowe zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Konsekwencje za jazdę, mimo sądowego zakazu poniesie także 43-letnia kobieta, zatrzymana do kontroli przez policjantów z Ogniwa Wywiadowczego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Za prowadzenie pojazdu, pomimo sądowego zakazu grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

zdjęcie ilustracyjne/BK
zdjęcie ilustracyjne/BK

Bardzo często policjanci zatrzymują do kontroli drogowej osoby, które kierują pojazdami mechanicznymi pomimo ciążącego na nich wyroku sądu o zakazie prowadzenia pojazdów. Jednym z takich kierowców, była 43-latka kierująca pojazdem marki Smart. Kobieta została zatrzymana do kontroli przez policjantów z Ogniwa Wywiadowczego. W tkacie sprawdzeń okazało się, że 43-latka nie powinna w ogóle wsiadać za kierownicę. Kobieta ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Dodatkowo na jej koncie są aktywne, aż trzy sądowe zakazy prowadzenia pojazdów.

Z przeprowadzonej kontroli policjanci sporządzili dokumentację, która wkrótce zostanie przekazana do sądu. A kierująca poniesie konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

Przypominamy, że zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym. Sąd orzeka go wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego, czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w ruchu drogowym, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwa, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Gdy sprawca przestępstwa, czy wykroczenia narusza orzeczony zakaz, popełnia przestępstwo wynikające z artykułu 244 Kodeksu karnego.

Zgodnie z wprowadzonymi kilka lat temu regulacjami, jeśli podczas kontroli drogowej policjanci ujawnią taki przypadek, lekkomyślny kierowca może zostać skazany nawet na pięć lat więzienia. Ponadto obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do nawet 15 lat.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować