Społeczne

Zielone Weekendy w Kaliszu. Miasto reaguje na opinie mieszkańców

2024-04-01 07:30:00 redakcja@calisia.pl

#PrimaAprilis 😉👍 W marcu zakończył się remont Głównego Rynku i ulicy Kanonickiej w Kaliszu. Od początku powstania projektu rewitalizacji serca miasta, mieszkańcy nie byli zadowolenie z ilości drzew i zieleni. Efekt końcowy pokazał, że tej zieleni jest zdecydowanie za mało. Internauci narzekają na betonozę. Dlatego miasto wychodzi na przeciw oczekiwaniom i wprowadzi nowatorski projekt. 

fot. MW
fot. MW

Oficjalnie zakończył się remont w sercu miasta, obejmujący Główny Rynek i ulicę Kanonicką. Przypomnijmy, że prace ruszyły w czerwcu 2022 roku. Na Głównym Rynku dosadzono 24 lipy. Wokół rosnących tu już wcześniej drzew zagościły rośliny wieloletnie, ale też cebulowe, paprocie. Między wewnętrzną i zewnętrzną częścią elementów siedziska posadzone zostały ozdobne byliny w towarzystwie 16 głogowników na pniu. Z kolei ulicę Kanonicką zdobi 6 czereśni ptasich. Pisaliśmy o tym: Zakończyła się oficjalnie przebudowa Głównego Rynku i ulicy Kanonickiej

Mieszkańcy nie są jednak zadowoleni, gdyż uważają, że w sercu miasta jest za mało zieleni. Obiegowo używane jest sformułowanie  "betonoza", a obecna roślinność nie będzie w stanie zapewnić cienia w upalne, letnie dni. Miasto wzięło pod uwagę liczne opinie mieszkańców m.in. w mediach społecznościowych i postanowiło zrealizować projekt Zielone Weekendy. 

Co dwa tygodnie, w weekendy na kaliski rynek będą  przyjeżdzać samochody załadowane drzewkami, krzewami i kwiatami by mieszkańcy mieli okazję nie tylko obcować  z zielenią, ale kupować rośliny i sadzić je w swoim otoczeniu: na balkonach,  rabatkach pod blokami, ogrodach. Rośliny - nawet bardzo wyszukane gatunki - staną się bardziej dostępne. Kalisz otwiera się na hodowców i wystawców  nie tylko z regionu. ale całej Polski. Pomysłodawcy liczą, że chociaż w co drugi weekend na Głównym Rynku zrobi się zielono i kolorowo, a serce miasta przyciągnie mieszkańców oraz turystów.

Takie targo - wystawy mają się odbywać w soboty i w niedziele od 10:00 do 18:00 poczynając od pierwszego weekendu w każdym miesiącu. Pierwszy Zielony Weekend w Kaliszu ma się odbyć 4 i 5 maja. Zielone Weekendy są rozszerzeniem  organizowanych już od kilku lat targów kwiatowych na kaliskich plantach, na których są m.in. rośliny, ozdoby, miody, kosmetyki i biżuteria. Po sukcesie Białych Sobót - pomysłodawcy liczą, że Zielone Weekendy też się przyjmą. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować