Kultura

Zbiórka pamiątek i darowizn dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego

2023-05-24 14:30:00 red.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłasza zbiórkę pamiątek i darowizn dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Projekt realizowany jest wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Budowa nowoczesnego obiektu, po ponad 100 latach od zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, pozwoli utrwalić trud i spuściznę naszych dziadów. Tak ważna placówka będzie wymagała odpowiednich artefaktów z czasów ówczesnej narodowej chwały, dlatego inwestor, jakim jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego poszukuje pamiątek, które mogą wzbogacić przyszłą ekspozycję, tych które rodziny powstańców pieczołowicie przechowują, przekazując z pokolenia na pokolenie wraz z historią udziału w powstaniu dziadka, pradziadka, wujka, cioci... Ale także tych, które odnajdywane są przez przypadek w zakurzonych pudłach na strychu lub zamkniętych przez lata szufladach. Poszukiwane są rzeczy drobne i duże, które towarzyszyły powstańcom na froncie i takie, które tworzyły tamtą epokę, od fotografii, listów, pamiętników, broni, mundurów, flag po domowe sprzęty codziennego użytku. Są takie rzeczy, z którymi rodziny nie chcą się rozstać, ale dzięki dzisiejszym technologiom skopiowanie większości z nich nie stanowi problemu. 

Wpisując się w apel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, zachęcamy wszystkich, którzy chcą dołożyć swoją cegiełkę do budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego, dzieląc się swoimi pamiątkami z przełomu XIX i XX wieku. W tym celu zapraszamy do kontaktu:

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

St. Rynek 3, Poznań

tel. 61 853 19 93

odwach@wmn.poznan.pl

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować