Kultura

Za nami 29. La Strada i ognisty finał wielkiego festiwalu! [zdjęcia, wideo]

2022-06-13 12:30:00 red.

W programie ostatniego dnia LA STRADY były - spektakle familijne inspirowane klaunadą, powtórka z cyrkowego show, spektakl tworzony na oczach publiczności, pantomima z przesłaniem, a na finał monumentalne widowisko usytuowane w "postpandemicznym" świecie, z niezwykłą scenografią, żywym ogniem i efektami multimedialnymi oraz wielki pokaz ogniowy w klimacie amerykańskich lat 20-stych. 

fot. Karolina Bazan/CKiS
fot. Karolina Bazan/CKiS

Teatr Sztuka Ciała – “Ważne sprawy”

spektakl familijny o komiksowej warstwie wizualnej, inspirowany klaunadą.

 

“Ważne sprawy”

Czwórka rodzeństwa zostaje sama w domu. Rodzice wychodząc zostawiają dzieciom jasne wskazówki czym mają się pod ich nieobecność zająć. Jakimi ważnymi sprawami zajmą się w tym czasie dzieci? Czy wreszcie będą mogły łowić ryby w salonie, wyruszyć w rejs statkiem pirackim, poskromić lwa, a nawet latać samolotem? Jak na te pomysły zareaguje starsza, odpowiedzialna siostra?

 

Dzieci przypominają nam wszystkim, że dzięki wyobraźni i kreatywności można zdziałać więcej niż przez sztywne trzymanie się reguł.

„Przedstawienie w swoim wyrazie jest bardzo radosne, inspirowane klaunadą. Kładziemy nacisk na zbudowanie komicznych, wręcz przerysowanych charakterów oraz prostych, konfliktowych sytuacji rozwiązywanych w twórczy, nieoczekiwany sposób. Posługujemy się językiem pantomimy, który jest precyzyjnym, międzynarodowym językiem ciała. Tworzymy świat z pogranicza rzeczywistości i dziecięcej wyobraźni…”   Joanna Płóciennik – reżyserka

„Scenografia została pomyślana tak, by podkreślić kreskówkowy charakter ruchu aktorów. Zarówno kostiumy jak i tło do działań narysowane zostały prostą kreską. To taki szybki szkic tej krótkiej zabawnej historii, która dzieje się na oczach widzów. Dodatkowo wszystko składa się bardzo szybko i mieści do osobowego samochodu!” Małgorzata Szabłowska – twórczyni warstwy wizualnej spektaklu

Teatr Sztuka Ciała jest teatrem “latającym”. Nie mamy swojego miejsca repertuarowego i specyfiką naszego działania jest pojawianie się ze spektaklami w różnych miejscach. Pragniemy docierać do całych rodzin z radosnymi spektaklami, które opowiadamy głównie ruchem. Działamy pod skrzydłami Fundacji Sztuka Ciała, która od 2009 propaguje pantomimę i inne formy teatru ruchu poprzez realizację projektów edukacyjnych, społeczno-kulturalnych oraz produkcję spektakli.

http://sztukaciala.com/

https://www.facebook.com/sztukaciala/


Pina Polar – “W stronę niebezpieczeństwa” (Niemcy)

cyrkowo-teatralno-komediowy spektakl familijny.

“W stronę niebezpieczeństwa”

Street Show, solowy spektakl cyrkowo-teatralno-komediowym. Są w nim wykorzystywane numery fakirowskie, umiejętności lalkarskie i cyrkowe (żonglerka nożami, multi hula hoop, manipulacja oraz żonglerka 4 kapeluszami, lina do chodzenia) oraz  nieustanna improwizacja z publicznością.
Jest to spektakl pełen zwrotów akcji, komizmu oraz wysokich umiejętności cyrkowych. Nieustanna interakcja z publicznością i jej angażowanie świadczy o jego ulicznym charakterze.

Spektakl nagrodzony na Festiwalu Klaunów w Mediolanie I – wszą  Nagrodą Jury Dziecięcego.

Pina ciągle chce zaskakiwać publiczność oraz udowodnić , że jest najgroźniejszą oraz najodważniejszą z kobiet.  Dlatego na oczach widzów tworzy rock & rollowy band dziecięcy, tańczy tygrysią choreografię z hula hoopami oraz na koniec, jako Generał chce latać i przy pomocy 8 widzów udaje jej się to. Przedstawienie  Piny jest energetyczną bombą w każdym miejscu na Ziemi, gdzie wystąpiła, było to już w Europie, Indiach, Ameryce Środkowej oraz Południowej.

Urodzona na wschodnich krańcach Polski. Podczas swoich intelektualnych przygód na wydziale filozofii odkryła sztukę cyrkową, która stała się jej całkowitą pasją. Od zawsze zainteresowana pracą z ciałem poprzez sztukę pantomimy, teatr tańca, teatr lalek przybyła w 2010 roku do Berlina do uniwersum klaunów i od tego czasu występuje na scenach, jako artysta uliczny, tworzy parady, podróżuje od festiwalu do festiwalu, tworząc i próbując uczynić ten świat lepszym miejscem.

https://www.pinapolar.com/

https://www.facebook.com/pinapolar


Teatr Komedii Impro w Łodzi – “Bajka (nie) tylko dla dzieci!”

improwizowany spektakl familijny, tworzony na oczach publiczności, czas 60 min.

„Bajka (nie) tylko dla dzieci” 

Zapraszamy wszystkie Dzieci i Dorosłych na niepowtarzalną bajkę! Możecie spodziewać się świetnej zabawy, pełnej emocji, sztuki i śmiechu! Aktorzy przenoszą widzów w inny wymiar, niczym Alicja w Krainie Czarów, która zawędrowała do bajkowego świata, po drugiej stronie lustra! To niesamowita podróż w głąb wyobraźni wszystkich widzów, podczas której każdy może poczuć się dzieckiem.

„Bajka (nie) tylko dla dzieci” to improwizowany spektakl, w którym najmłodsi decydują o wszystkim, co zdarzy się na scenie: gdzie potoczy się akcja, w jakie postaci wcielą się aktorzy, jakie będą mieli kostiumy, wreszcie do jak bardzo zaczarowanego świata zabiorą siebie i innych. Dzieci stają się reżyserami, ale mogą też pojawić się na scenie w roli aktorów. Bajka improwizowana to inteligentna rodzinna zabawa w teatr na dwóch poziomach: dla rodzica i dla dziecka. To podróż w głąb wyobraźni, znakomita odskocznia od codzienności i gwarantowany relaks.

Teatr Komedii Impro w Łodzi to grupa improwizatorów, którzy tworzą przedstawienia na oczach publiczności, używając do tego jedynie wyobraźni i sugestii padających z widowni. Zespół nie przyjmuje wskazówek religijnych, politycznych oraz takich, które mogłyby kogokolwiek urazić. Od 2018 roku grupa w każde wakacje, wraz z innymi improwizatorami, współtworzy Wioskę Artystyczną Janowo koło Rewala. Wystawiono tam 240 spektakli improwizowanych, które obejrzało 23 tys. widzów.

http://teatrkomediiimpro.pl/

https://m.facebook.com/teatrkomediiimprowlodzi


 

Teatr Nikoli – “Biedni ludzie”

spektakl pantomimiczny.

„Biedni ludzie”

Premiera spektaklu odbyła się 19.06.2021 w Krakowie

Bohaterem spektaklu jest biedny urzędnik o gołębim sercu, niemłody, śmieszny i lekceważony przez wszystkich. Ów biedaczyna pozwala sobie na luksus kochania – bezinteresownie – i ochraniania przedmiotu swych uczuć przed zasadzkami i trudami życia, luksus opłacony głodowaniem i upokorzeniami.

Natchnieniem życia, motywacją do ciężkiej pracy i wyrzeczeń jest dla urzędnika, młoda panna, sierota po przejściach związanych z niegodnymi zalotami pewnego bogacza. Ich jedyną wielką radością i odskocznią od smutku są listy, które z pasją wzajemnie do siebie piszą. Dzięki nim poznajemy ich życie, smutki, radości i żale. Widzimy, jak postrzegają świat i jaką wartość ma ludzkie podejścia człowieka do człowieka. Ma to wymiar ponadczasowy, zwłaszcza w panującej obecnie na świecie sytuacji.

Historia odsłania w swoich bohaterach człowieczeństwo. Jest ono jednym z aktualnych problemów współczesnego świata, który chcemy postawić na pierwszym miejscu w spektaklu, ‘porozmawiać’ na ten temat nie za pomocą słów, ale językiem ruchu naszego ciała.

Reżyseria: Mikołaj Wiepriew

Scenografia: Michail Milmeyster

Teatr Nikoli  największy nacisk stawia na humor i pozytywną energię, które ułatwiają widzowi swoiste wejście w oglądany spektakl oraz przeżywanie go wspólnie z aktorami. Dzięki nawiązanemu porozumieniu na linii artyści-publiczność, oglądający mogą wyjść po spektaklu pełni pozytywnych emocji i chęci do dalszego obcowania ze sztuką. W swoim repertuarze posiadamy zarówno spektakle sceniczne jak i plenerowe. Ich różnorodna forma, bogactwo treści oraz duża dawka humoru sprawiają, że adresatami twórczości Teatru Nikoli mogą być ludzie w każdym wieku.

Ponad 30 lat na scenie *  Ponad 20 odwiedzonych krajów *  Ponad 27 nagród i wyróżnień

https://nikoli.pl/

https://www.facebook.com/theatre.nikoli/


Teatr Biuro Podróży – “Eurydyka”

monumentalne widowisko plenerowe.

“Eurydyka”

Najnowszy spektakl TBP powstał w czasie pandemii. Jest artystyczną reakcją na zagrożenie rozłąką, odejściem bliskiej osoby.

Niepokój i konieczność mierzenia się z tym, stały się nieoczekiwanie powszechnym doświadczeniem.W przedstawieniu przywołane zostają losy dwojga ponadczasowych bohaterów: Orfeusza i Eurydyki. Ich miłość jest silniejsza niż śmierć. Orfeusz nie mogąc się pogodzić z utratą swojej ukochanej postanawia ją odnaleźć. Wyobrażenie tego, co znajduje się po drugiej stronie życia miesza się tu z rzeczywistością. Dociera on do piekła pełnego szczurów, musi mierzyć się ze swoimi wspomnieniami i rozterkami. Co jest prawdziwe, a co jest ułudą? Jak zakończy się ta wędrówka?

 

Pandemia stała się naszym pierwszym, wspólnym, globalnym doświadczeniem, które w sposób mniej lub bardziej dramatyczny dotknęło każdego człowieka na Ziemi. Wkrótce będziemy odbudowywać nasze życie. Wyjdziemy z domu i tak jak nasi bohaterowie, będziemy potrzebować miłości i odwagi.

reżyseria: Paweł Szkotak
muzyka: Łukasz Matuszyk
scenografia: Teatr Biuro Podróży oraz Natalia Kołodziej, Joanna Sapkowska Pieprzyk, Michał Wielopolski
aktorzy: Bartosz Borowski, Łukasz Kowalski, Maja Osińska, Paweł Stachowczyk, Marta Strzałko, Tomasz Wrzalik, Maciej Zakrzewski
technika: Adam Mikołajczak / Jevgienii Shapoval

Spektakl dofinansowany z Funduszu Wsparcia Kultury oraz Festiwalu Malta Poznań 2021

 

Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu ponad trzydziestu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny, przygotował 20 autorskich spektakli, w tym dziesięć widowisk plenerowych.

Teatr Biuro Podróży był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych. Spektakle teatru zaprezentowane zostały w blisko 60 krajach świata, na sześciu kontynentach (m.in. w Argentynie, Australii, Brazylii, Kolumbii, Kubie, Egipcie, Indiach, Iranie, Izraelu, Jordanii, Korei, Libanie, Meksyku, Palestynie, Singapurze, Taiwanie, USA i w większości krajów europejskich; na takich festiwalach jak m.in.: Ediburgh Fringe Festival, Olimpiada Teatralna w Moskwie, Prithvi Festival w Bombaju, Singapore Arts Festival, Teatr Narodów w Seulu, Iberoamericano de Bogota, Fadjr Festival w Teheranie).

Teatr Biuro Podróży jest również laureatem prestiżowych nagród. W 2002 otrzymał roku nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski na świecie oraz nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. W 2005 Paweł Szkotak otrzymał prestiżowy Paszport Polityki, a w 2014 Złoty Krzyż Zasługi. W 2008 roku Paweł Szkotak, Marta Strzałko i Jarosław Siejkowski otrzymali Medale Gloria Artis przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  W 2018 roku Teatr Biuro Podróży otrzymał w Edynburgu nagrodę Archanioła – najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną na wszystkich równolegle odbywających się festiwalach w Edynburgu. Co roku dostępują tego zaszczytu tylko 3 teatry lub indywidualni artyści, którzy wielokrotnie zaprezentowali prace najwyższej artystycznej jakości na edynburskich festiwalach. Teatr Biuro Podróży jest pierwszym polskim teatrem, który tę nagrodę otrzymał.

http://www.tbp.org.pl/

https://www.facebook.com/teatr.biuropodrozy


Teatr Ognia Flow Fireshow – “Gatsby show”

spektakl ogniowy.

“Gatsby show” – stylowe fireshow

Pokaz tańca z ogniem Gatsby to nasz najpopularniejszy i jednocześnie najczęściej nagradzany pokaz fireshow. Oparty jest na motywach muzycznych z filmu „The great gatsby”. Klimatem nawiązuje luźno do nowocześnie przedstawionego stylu amerykańskich lat 20 – stych poprzedniego stulecia. W jego trakcie zobaczą Państwo między innymi sztukę połykania ognia…. a wszystko do muzyki okraszonej efektami scenicznymi.

Tancerze występują w strojach nawiązujących do klimatu lat 20 – stych… Pokaz ten był kilkukrotnie nagradzany w ogólnopolskich festiwalach ognia. Gatsby Show to pokaz niebanalny i zaskakujący widza.

 Flow Fireshow

Jedna z największych i najlepiej rozpoznawalnych w Polsce grup tańca z ogniem. Działają nieprzerwanie od 2010 roku. W tym czasie zrealizowali ponad 1000 pokazów z ogniem. Ich doświadczenie i latami doskonalone umiejętności to gwarancja show na najwyższym poziomie.

https://flow-fireshow.pl/

https://www.facebook.com/flowfireshow

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować