Społeczne

Z myślą o rodzicach chorych dzieci. W Kaliszu powstał nowy projekt pn. ,,Twój Czas"

2023-11-30 15:00:00 redakcja@calisia.pl

Kaliska Fundacja Chrześcijański Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z firmą Brewa zainicjowały projekt pn. ,,Twój Czas". Jest on jest skierowany do rodziców ciężko chorych dzieci. W ramach projektu został otwarty gabinet, gdzie można skorzystać z pomocy terapeutów. 

fot. calisia.pl
fot. calisia.pl
Inicjatywa ,,Twój Czas" jest skierowana do rodziców ciężko chorych dzieci, którzy są z nimi przez 24 godziny każdego dnia. W ramach projektu został otwarty gabinet przy ul. Chopina w Kaliszu, w którym zarówno mamy, jak i ojcowie mogą skorzystać z bezpłatnych spotkań z profesjonalnym terapeutą. Pomysł powstania takiego miejsca zrodził się w głowie Macieja Borowiaka z firmy Brewa. 
Takim bodźcem, który spowodował, że zacząłem myśleć o tego typu idei była sytuacja, do której doszło w lipcu tego roku, kiedy to mama wyrzuciła za burtę swoje dziecko i sama wskoczyła za nim, żeby popełnić rozszerzone samobójstwo. Wstrząsnęła mną opowieść jednego ze świadków tej historii, który opisywał na twarzy tej kobiety wielki smutek. Z historii, której dowiedzieliśmy się później okazało się, że ta mama sama nie dawała sobie zupełnie rady. Nie miała żadnego wsparcia od rodziny, od ojca i podjęła decyzję, by zakończyć swoje życie– mówił Maciej Borowiak, inicjator pomysłu. 
Maciej Borowiak podzielił się swoim pomysłem z Romanem Żarneckim oraz terapeutką Aldoną Adamiak-Sadowską, którzy również mieli plany co, do stworzenia podobnej inicjatywy. 
Miałam takie marzenie, żeby w Kaliszu powstał ośrodek dla kobiet z dziećmi. Pomysł jest taki, żeby to było miejsce, gdzie mamy, bądź rodzice mogli przyjść po wsparcie. Po to żeby się wypłakać, żeby porozmawiać. Czasami zwyczajnie po to, żeby tą godzinę odpocząć, zobaczyć siebie takiego, jakiego siebie nie znamy, odnaleźć pewne rzeczy w sobie, odnaleźć to kim byłam/byłem, co robiłam za czym być może tęsknimy. To było moje pragnienie, by  podzielić się tym, co ja przeżyłam, bo moje dziecko urodziło się z krwawieniem międzyczaszkowym. Pierwsze 2,5 roku było takiej walki o to, żeby moja córka zaczęła funkcjonować, chodzić, słyszeć. Odwiedzaliśmy różnych lekarzy, specjalistów. Na szczęście naszej córeczce udało się z tego wybrnąć całkowicie, jest zupełnie zdrowa. To doświadczenie nauczyło mnie, że wiem co czasami te mamy czują. Jak ciężko dostać się do lekarza, jak ciężko jest dźwignąć te chorobę i być często w tym samotnym – opowiada terapeutka, Aldona Adamiak – Sadowska.
W nowo otwartym gabinecie znajdują się dwa pomieszczenia: w jednym z nich rodzic będzie mógł w zaciszu porozmawiać z terapeutą, z kolei w drugim będzie mógł zostawić swoje dziecko pod opieką wolontariusza. Dzieci na pewno nie będą się nudzić, gdyż pomieszczenie zostało wyposażone w zabawki, wygodne pufy, namiot czy kolorowanki.
Pomyśleliśmy, że takie miejsce jest potrzebne w Kaliszu. Można przyjść do nas na zupełnie bezpłatne spotkanie z terapeutą. Na razie trzeba umówić się telefonicznie. Docelowo dążymy, do tego, żeby były ramowe godziny, dlatego potrzebujemy terapeutów. Ale nie chcemy czekać, pierwsze spotkania już się odbywają – wyjaśnia Roman Żarnecki z fundacji CHOPS.
Organizatorzy apelują o wsparcie ich projektu. Poszukują do współpracy zarówno terapeutów, jak i wolontariuszy. Inicjatywę można również wesprzeć finansowo poprzez zbiórkę w serwisie Patronite.
 
Gabinet znajduje się przy ul. Chopina 23, Kalisz (biurowiec Runotexu) na 2 piętrze.
Aby zapisać się na spotkanie wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 883 640 148. 
 
 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować