Społeczne

Wzruszająca inauguracja Specjalistycznego Centrum Wspierania Edukacji Włączającej w Kaliszu. Nie zabrakło znakomitych gości [zdjęcia]

2022-03-25 18:30:00 BK

25 marca w Kaliszu odbyła się konferencja inauguracyjna dotycząca powstania jedynego w Wielkopolsce SCWEW - Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą. Centrum to powstało przy Szkole Podstawowej nr 19 w Kaliszu.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Konferencja odbyła się w Auli Akademii Kaliskiej przy ul. Kaszubskiej 13. Wśród 100 zaproszonych gości byli: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł, dyrektor i wizytatorzy delegatury Kuratorium Oświaty w Kalisz, dyrektorzy i nauczyciele 49 placówek edukacyjnych z terenu miasta Kalisza, dyrektorzy Szkół Specjalnych z rejonu delegatury KO, dyrektorzy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, władze miasta Kalisza, parlamentarzyści, władze Akademii Kaliskiej.

- SCWEW promuje szkolnictwo specjalistyczne i placówki specjalne. Są odpowiedzią na zastaną rzeczywistość. Przed wieloma laty zdecydowano, że to rodzice wybierają do jakiej szkoły chcą skierować swoje dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Nie dyrektorzy, specjaliści ale rodzice decydują gdzie kierują swoje dzieci. 70 procentach te dzieci są w szkołach ogólnodostępnych, a nie w szkołach specjalnych. Jednak to w placówkach specjalnych najczęściej znajdują odpowiednią opiekę, edukację - mówił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. - Trzeba więc wzmocnić nauczycieli szkół ogólnodostępnych fachowością, specjalistyczną wiedzą, kompetencjami jakie mają nauczyciele placówek specjalnych. SCWEWy służą przede wszystkim promocji szkolnictwa specjalnego. 

- Myślę, że kaliscy dyrektorzy i nauczyciele to osoby, które w sposób wzorcowy ten projekt przeprowadzą i wykorzystają wszystkie możliwości by pomóc dzieciom, osobom niepełnosprawnym - mówił prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

W Polsce powstały 23 SCWEWy w 13 województwach. SCWEW w Kaliszu jest jedynym tego typu projektem w Wielkopolsce. Miasto Kalisz i Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 jako jedyne w województwie wielkopolskim otrzymały grant w ramach projektu „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą”. Jego wysokość to 1 087 437,90 złotych. 

Konferencję inaugurującą działalność Wielkopolskiego Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą okraszona została występami uczniów Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 oraz Grzegorza Płonki, którego historia stała się inspiracją do powstania filmu „Sonata”.

 

Tworzenie i realizację SCWEW Miasto Kalisz powierzyło Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu – placówce obejmującej całościowym oddziaływaniem edukacyjno-terapeutycznym uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w rożnym stopniu oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi. Lider SCWEW w Kaliszu jest Sylwia Baranowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19.

Zespół SCWEW tworzą nauczyciele i specjaliści zatrudnieni w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu oraz koordynatorzy ds. współpracy ze SCWEW ze szkół i przedszkoli ogólnodostępnych.

Do zadań SCWEW należą m.in. Konsultacje dla nauczycieli przedszkoli i szkół ogólnodostępnych w celu prawidłowego zdiagnozowania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci/uczniów, wspieranie nauczycieli w zakresie prowadzenia wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia i opracowywania IPET, współpracy z rodzicami, pracy z grupą zróżnicowaną, właściwego doboru pomocy dydaktycznych, dostosowania programów, skutecznych metod pracy oraz doboru i obsługi specjalistycznego sprzętu, wspieranie kadry kierowniczej w wypracowaniu całościowego modelu funkcjonowania szkoły/przedszkola jako organizacji włączającej, prowadzenie modelowych zajęć i organizowanie wizyt studyjnych, działania doradczo – szkoleniowe w zakresie podnoszenia kompetencji kadry i pracowników szkół i przedszkoli.

http://scwewkalisz.pl/

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować