Wystawa poświęcona kaliskiemu przewodnikowi PTTK

2013-03-18 20:52:00 Łukasz

Zjazdowi Sprawozdawczo-Wyborczemu Kaliskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Graevego towarzyszyło otwarcie wystawy poświęconej śp. Waldemarowi Polowi – popularnemu kaliskiemu przewodnikowi turystycznemu, który zmarł 12 października ubiegłego roku.

Łukasz Wolski
Łukasz Wolski
Inicjatorkami wystawy o znanym i popularnym miejscowym przewodniku PTTK są Marlena Piątkiewicz, Dorota Skinder oraz Agnieszka Dudczak. Delegaci i zaproszeni goście mogli oglądać w Sali Pamięci Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK przy ul. Łódzkiej 29 wypożyczone specjalnie na tę wystawę eksponaty z domowego archiwum rodziny śp. Waldemara Pola.
Wśród pamiątek są rajdowe znaczki i proporce oraz słynne kajeciki i turystyczne aktówki, z którymi Waldemar Pol nie rozstawał się podczas niezliczonych wyjazdów, wycieczek i spacerów. Był on bowiem jednym z miejscowych petetekowców o najdłuższym stażu przewodnickim i do samego końca uczestniczył w turystycznym życiu nie tylko Kalisza i regionu, ale także Polski.
Kaliszanin, asnykowiec, nauczyciel, krajoznawca, pilot i przewodnik turystyczny, ale także aktywny wolontariusz podczas dorocznych kwest na ratowanie kaliskich zabytkowych cmentarzy. W 1957 roku przyjęty w poczet członków Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przez kolejne dziesięciolecia przybliżał turystom piękno polskiej ziemi. W latach 1968-2008 działał w tutejszym peteteku, gdzie pełnił funkcje od członka do prezesa Kaliskiego Oddziału PTTK.
Organizatorzy wystawy zwrócili się do wielu ludzi kaliskiej turystyki, aby napisali kilka zdań wspomnień o koledze, który ponad 50 lat działał na rzecz tak regionalnej, jak i krajowej turystyki. Na wystawę napłynęły wspomnienia, opisujące petetekowską działalność Waldemara Pola do samego końca życia wypełnioną ogromną wiedzą, doświadczeniem i chęcią dzielenia się pasją do polskiej historii, geografii i przyrody. Ogromne zacięcie w podtrzymywaniu własnych sądów i opinii stawiały zmarłego prawie pół roku temu kaliskiego przewodnika w gronie osób walczących o dobre imię Kaliskiego Oddziału PTTK, wielokrotnie także w sporze z władzami miasta, kiedy brakowało pełnej informacji o aktywności miejscowych przewodników w opisach rozpoczynających lub podsumowujących kolejny rok Kalisza.
Zdjęcia z archiwum przewodnika podzielone zostały na poszczególne dekady aktywności turystycznej Waldemara Pola – lata 60-te, 70-te, 80-te na czarno-białych fotografiach wywołały u oglądających wystawę żywe wspomnienia dni, a wielokrotnie również tygodni spędzonych w autobusach, w pociągach, a potem z plecakami i na szlakach wszystkich regionów naszego kraju. Na wystawie nie mogło zabraknąć także szczególnie osobistych elementów, dlatego pojawił się charakterystyczny dla członków PTTK czerwony sweter z metalowym znaczkiem Kaliskiego Koła Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK im. Adama Chodyńskiego.
Waldemar Pol współtworzył bardzo popularne wśród kaliszan Kaliszobrania, w tym także Kaliszbrania EXTRA
Wśród fotografii opisujących turystyczną działalność śp. Waldemara Pola są prace Zbigniewa Pola – brata, także przewodnika turystycznego, a ponadto instruktora krajoznawstwa, instruktora fotografii krajoznawczej i pasjonata fotografii, który na stronie www.zbigniewpol.pl publikuje krajoznawcze zdjęcia Kalisza i powiatu kaliskiego.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować