Społeczne

Wysoki poziom rzek i alerty 3 stopnia także w Kaliszu!

2024-02-10 16:19:42 red.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty hydrologiczne 2 i 3 stopnia przed wezbraniem rzek z przekroczeniem stanów alarmowych! Ostrzeżenie dotyczy także Kalisza i powiatu kaliskiego.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Jak przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w piątek rano na polskich rzekach utrzymywały się przede wszystkim stany wody wysokiej. Na 30 stacjach hydrologicznych o godzinie 6 rano zanotowano stan alarmowy, zaś na 136 - stan ostrzegawczy.

W związku z rozwojem sytuacji hydrologicznej i prognozowanym opadami atmosferycznymi, na stacji wodowskazowej Kraszewice na Łużycy utrzymywać się będą wzrosty stanu wody w strefie stanu alarmowego. W profilu wodowskazowym Dębe na Swędrni występować będą wzrosty stanu wody w strefie stanu ostrzegawczego z możliwością przekroczenia stanu alarmowego.

- Razem z Dominikiem Kałużnym, naczelnikiem Wydziału Zarządzenia Kryzysowego i Spraw Obronnych, na bieżąco monitorujemy stan rzeki Prosny. Jej poziom utrzymuje się w strefie stanów wysokich. Wynika to z roztopów i intensywnych opadów na terenach, przez które przepływa powyżej Kalisza. Do stanu ostrzegawczego jednak daleko. Kaliszanie mogą spać spokojnie - poinformował prezydent Kalisza Krystian Kinastowski na swoim profilu FB.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".

Taki poziom Prosny i innych rzek w południowej Wielkopolsce utrzymuje się od kilku dni. Zapowiadane kolejne opady mogą jeszcze podnieść poziom wody i spowodować, że rzeki będą tworzyć rozlewiska.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować