Kultura

„Wszystko dobre, co się dobrze kończy” - Premiera w kaliskim teatrze

2024-02-25 11:32:08 redakcja@calisia.pl

W sobotę 24 lutego po raz pierwszy na Dużej Scenie kaliskiego Teatru został zagrany Spektakl według Williama Shakespeare'a „Wszystko dobre, co się dobrze kończy” w reżyserii Szymona Kaczmarka. Był to wyjątkowy wieczór dla całej społeczności kulturalnej Kalisza, ponieważ teatr został otwarty na nowo po siedmiomiesięcznym remoncie.  Aktorzy z przejęciem zagrali pełną intryg czarną komedię, a widzowie mieli prawdziwą, duchową ucztę. 

Premiera "Wszystko dobre, co się dobrze kończy"  / fot.Calisia.pl
Premiera "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" / fot.Calisia.pl

Przedstawienie to pełna intryg czarna komedia – szalona baśń dla dorosłych, w której "Kopciuszek" zamiast tracić na bal, wyrusza na wyprawę, by uzdrowić smoka i zdobyć rękę wymarzonego księcia.

Stary król jest pogrąża w chorobie, a lekarze bezradnie rozkładają ręce. Na dworze zaczynają się intrygi w poszukiwaniu następcy „umiłowanego” władcy. Ambitny hrabia Bertram wyrusza do stolicy, aby nauczyć się reguł politycznej gry, a po cichu marzy, że zostanie kandydatem do sukcesji.

Jednocześnie przybywa zakochana w nim Helena, młoda kobieta niższego stanu. Twierdzi, że dysponuje cudownym lekiem, który uzdrowi króla. W zamian żąda, aby król wydał ją za Bertrama. Kiedy władca ku powszechnemu zdziwieniu wstaje z niemocy i odzyskuje siły życiowe. Bertram ucieka przed zaaranżowanym małżeństwem i zaciąga się do wojska. Jednak Helena nie zamierza rezygnować z wyśnionej miłości. W efekcie dwa pokolenia kobiet spiskują z pomocą łóżkowego fortelu

- Tutaj mamy Króla, który umiera. Na scenie mamy współczesny szpital, korzystamy z kamer na żywo, które aktorzy obsługują. Część spektaklu jest dostępna tylko za pomocą projekcji wideo, które cały czas na żywo pokazują nam co się dzieje w danym miejscu. W ten sposób buduję te przestrzenie i staram się tę historię opowiedzieć tak, żebyśmy ją zrozumieli i żeby była atrakcyjna - mówił reżyser Szymon Kaczmarek.

Po zakończenie spektaklu,  dyrektor Teatru Bartosz Zaczykiewicz podziękował ze sceny najpierw wszystkim osobom zaangażownym w przygotowanie nowego spektaklu, a następnie przedstawił duże grono osób, instutucji oraz firm, dzięki którym z sukcesem zakończono trwający 7 miesięcy remont kaliskiego teatru.

Remont  polegał na wzmocnieniu konstrukcji dachu i sufitu nad widownią w budynku głównym teatru. 

Projekt wykonała Firma CONBUD Łukasza Garczarka z Ostrowa Wielkopolskiego,  inwestorem zastępczym była Rada Federacji Stowarzyszeń naukowo technicznych NOT w Kaliszu, a wykonawcą Zakład remontowo budowlany MAXBUD  Wojciecha Przepiórki  z Saczyna.

O remoncie pisaliśmy w artykule Remont Dużej Sceny kaliskiego Teatru. Niektóre spektakle powędrują na tymczasową scenę.

Repertuar i bilety do nabycia na stronie Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować