Społeczne

Wszystkie pasje Stanisława Małyszki

2023-03-18 13:30:00 Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

„Drewniane kościoły w powiecie kaliskim i Kaliszu” – to tytuł najnowszej książki Stanisława Małyszki, ale nie tylko jej poświęcony był środowy wieczór w Bibliotece Głównej. Znany regionalista, archiwista i etnograf promował swoją siedemnastą już publikację, w której skupia się na architekturze sakralnej naszego regionu. Na kartach książki znajdziemy omówienie piętnastu drewnianych świątyń i jednej kapliczki m. in. z Blizanowa, Godziesz Wielkich, Pamięcina, Rychnowa czy Zbierska.

fot. Marcin Galant, Hubert Mościpan
fot. Marcin Galant, Hubert Mościpan

Pokazuję je gościom z zagranicy, bo robią na nich ogromne wrażenie. Nie te gotyckie czy murowane, ale drewniane. Powinniśmy się tym chwalić, mamy coś wspaniałego na naszym terenie – mówił autor.

Książka „Drewniane kościoły w powiecie kaliskim i Kaliszu” została wydana w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Nasze Kaliskie przy wsparciu finansowym samorządu województwa wielkopolskiego, powiatu kaliskiego oraz gmin: Blizanów, Ceków Kolonia, Godziesze Wielkie, Lisków, Mycielin, Opatówek i Stawiszyn.

Rozmowa dotyczyła jednak nie tylko ostatniej publikacji, ale także całości zawodowych działań Stanisława Małyszki. Historyk niedawno przeszedł na emeryturę, była więc okazja do wspomnień i podsumowań kilku dekad jego działalności. Nasz gość opowiadał, jak z Białegostoku przez Bydgoszcz i Warszawę trafił do Wielkopolski i zawodowo oraz prywatnie związał się z Pleszewem i Kaliszem. Stwierdził, że nasza okolica oczarowała go swoimi zabytkami, przyrodą i ludzką życzliwością.

Wieloletni pracownik kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu mówił, jak przez lata zmieniała się ta praca i jak wiele pozostało jeszcze do zrobienia, by właściwie troszczyć się o dziedzictwo minionych wieków.

- Stan zabytków świadczy o naszych przodkach, ale przede wszystkim o nas, o tym, jak my szanujemy tę tradycję – podkreślił Małyszko i zachęcał słuchaczy, by fotografowali cenne historycznie miejsca ze swojej okolicy, by dzięki temu powstawała dokumentacja, która w przyszłości może pomóc konserwatorom w ich pracy.

Za swoją działalność Stanisław Małyszko został uhonorowany Odznaką Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego oraz Odznaką Honorową Szlaku Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej za szczególne zasługi w promocji historii kościołów drewnianych.

Przyjaciele Pana Stanisława podziękowali mu kwiatami, a czytelnicy jego książek ustawili się w długiej kolejce, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i zdobyć autograf.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować