Społeczne

Współpraca Centrum Wsparcia Rzemiosła z lokalnymi firmami. Zainaugurowano Młodzieżowe Misje Gospodarcze

2023-12-08 17:30:00 BK

8 grudnia na Uniwersytecie Kaliskim uroczyście podpisane zostały porozumienia o współpracy CWRKDiZ w Kaliszu z lokalnymi firmami: Colian Logistics, EKO Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta oraz ADECON. Jednocześnie zainaugurowana została kolejna edycja projektu Młodzieżowe Misje Gospodarcze. W poznawaniu branży logistycznej udział weźmie 10 drużyn z 8 szkół ponadpodstawowych a także 10 studentów Uniwersytety Kaliskiego i 7 opiekunów drużyn.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W podpisaniu porozumień w Sali Senackiej uczestniczyli Dorota Kinal – Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.  a także przedstawiciele firm - Anna Ugorna kierownik działu kadr ADECON, Daniel Nowicki Członek Zarządu Colian Logistic, Justyna Zielnik Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta EKO.

- Tym razem jest to branża logistyczna. Najważniejsza jest praca zespołowa, praca na rzecz rozwoju młodego człowieka w obszarze zawodowym. Wiemy, że rynek jest dzisiaj kapryśny, zmienny, dynamiczny, w związku z czym młodzi ludzie też muszą nauczyć się podejmować decyzje, niekoniecznie tu i teraz, ale muszą myśleć przyszłościowo. Muszą rozwijać w taki sposób swoje kompetencje by w przyszłości wielokrotnie podejmować nowe wyzwania - mówiła Dorota Kinal – Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Ten projekt przybliży młodym ludziom ten zawód, ale poszerzy też umiejętność krytycznego, logicznego myślenia. Pokaże jak młodzi ludzie widzą ten zawód. 

- Cały projekt bardzo ewoluował. Od ubiegłego roku przyjęliśmy zasadę, że chcemy promować konkretne branże w naszym regionie. Zaprosiliśmy do udziału uczniów szkół średnich, liceów, którym chcemy pokazać, że w firmach działających w branży logistycznej mogą realizować różne swoje pasje, zainteresowania. W każdej organizacji potrzeba ekonomistów, marketingowców, osoby od komunikacji i administracji. Chcemy dawać młodym ludziom możliwość spojrzenia na firmę w pełnej krasie - mówiła Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. 

- Porozumienie otwiera nam okno na świat jeżeli chodzi o realizację różnych inicjatyw, które podejmujemy. Jednym z zadań jest łączenie biznesu z edukacją i odpowiadanie na potrzeby lokalnej gospodarki. Niezbędne jest poszerzanie bliskiej współpracy z przedsiębiorstwami - mówi Magdalena Sekura-Nowicka.

8 grudnia zainaugurowana została 6. edycja projektu Młodzieżowe Misje Gospodarcze. W poznawaniu branży logistycznej udział weźmie 10 drużyn z 8 szkół ponadpodstawowych a także 10 studentów Uniwersytety Kaliskiego i 7 opiekunów drużyn. Do projektu przystąpiły szkoły: IV Liceum im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu, Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Staszica w Kaliszu, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Janka Bytnara "Rudego" w Kaliszu, Technikum im. Św. Józefa w Kaliszu, Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu, II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu oraz Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie.

- Projekt Młodzieżowe Misje Gospodarcze ma łączyć dwa światy - edukację i biznes. Jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, zarówno technicznych, branżowych jak i liceów. Uniwersytet Kaliski odgrywa tu kluczową rolę bo w sam projekt zaangażowani są także studenci. W związku z tym, że w tym, że w tym roku mamy branżę logistyczną, to są to studenci Logistycznego Koła Naukowego „Terminal” działającego przy Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Kaliskiego. Będą oni w zespołach 5-osobowych opracowywać dla swoich rówieśników, szkół, uczelni, program promocji branży logistycznej - mówiła dyrektor CWRKDiZ.

Uczestnicy poznają z bliska firmy, które podpisały porozumienie. 

- W ramach projektu będą odbywać się wizyty studyjne, warsztaty z udziałem pracowników firm. Uczestnicy będą współpracować w zespołach, wspólnie, kreatywnie wymyślać akcje marketingowe na to w jaki sposób można wypromować firmy. To ma dać młodym ludziom możliwość poznania firm znajdujących się w regionie, a pracodawcom poznać być może przyszłych pracowników - mówiła dyrektor CWRKDiZ.

- Cieszymy się, że będziemy mogli zarazić młodych ludzi swoją pasją jaką jest logistyka. Będziemy mogli pokazać, że na naszym lokalnym rynku młodzież ma możliwość zdobycia dobrej pracy, w dobrej firmie, ma możliwość rozwoju i pracy na przeróżnych kierunkach. Mamy magazyny, stanowisko kierowców i inne działy około logistyczne - mówiła Anna Ugorna kierownik działu kadr ADECON.

- Firma z 30-letnim doświadczeniem bardzo chętnie zaprasza młodych ludzi. To kolejne pokolenie, które zagości w firmie. Jesteśmy już po transformacji łączenia pokoleń pracowników 50 plus z pracownikami młodszymi. Uzyskujemy bardzo dobre efekty tej współpracy - mówiła Justyna Zielnik Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta EKO. - Widzimy wielki zysk, który może uzyskać nasza firma przez kontakt z młodymi ludźmi. Z pewnością zarażą nas energią a my damy im wiedzę. 

- Biznes to ludzie. Ludzie tworzą firmy. O sile przedsiębiorstwa stanowi zespół. Mamy bardzo mądrą młodzież, której w wielu przypadkach nie doceniamy. A tu właśnie jest ogromny potencjał jeżeli chodzi o energię, wiedzę - mówił Daniel Nowicki Członek Zarządu Colian Logistic.

W ramach projektu, oprócz warsztatów, uczestnicy będą mieli możliwość poznania swoich mocnych stron i talentów, a podczas wizyt u pracodawców, będą mieli okazję zobaczyć firmę „od podszewki”, porozmawiać z osobami decyzyjnymi, sprawdzić jak w dzisiejszych czas funkcjonuje biznes. Udział w projekcie zakłada wysokie zaangażowanie uczniów i studentów w poszukiwanie i wypracowanie jednocześnie konkretnych rozwiązań dla firm biorących udział w projekcie.

Całość działań finansowana jest z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego poprzez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.

„Młodzieżowe Misje Gospodarcze” to innowacyjny projekt edukacyjno-zawodowy, który łączy trzy strony: uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów i pracodawców.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować