Społeczne

Wnętrza zabytkowej cerkwi w Kaliszu zyskały nowy blask

2024-02-12 17:30:00 WKST

Miniony rok okazał się kolejnym owocnym okresem dla konserwacji wnętrza cerkwi pw. św. App. Piotra i Pawła w Kaliszu, jedynej prawosławnej świątyni w południowo-wschodniej Wielkopolsce.

Fot. Dagmara Kończalska
Fot. Dagmara Kończalska
Dzięki staraniom księdza proboszcza Mirosława Antosiuka oraz przy wsparciu finansowym ze strony samorządu Miasta Kalisza w wysokości 90.000,00 zł i samorządu Województwa Wielkopolskiego w kwocie 15.000,00 zł udało się wykonać dalsze prace przy cennych polichromiach zdobiących ściany cerkwi.
 
Zabiegom konserwatorskim i restauratorskim w 2023 roku zostały poddane przedstawienia apostołów św. Łukasza i św. Marka, sklepienie kliros, a także fragment łuku tęczowego. Malowidła zostały oczyszczone, zabezpieczone i utrwalone, a zniszczona dekoracja malarska uzupełniona i odtworzona.
 
- Podmiotom finansującym prace konserwatorskie prowadzone na terenie świątyni, a w szczególności panu prezydentowi Miasta Kalisza, Krystianowi Kinastowskiemu oraz panu Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego, Markowi Woźniakowi składamy serdeczne „Bóg zapłać” za wieloletnią współpracę - mówi gospodarz świątyni, ksiądz proboszcz Mirosław Antosiuk. - Efekty prac przeprowadzonych w 2023 roku, jak i w latach ubiegłych są zdumiewające. Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta oraz turystów do odwiedzenia zabytkowej kaliskiej cerkwi i podziwiania niezwykłej dekoracji, która z roku na rok powoli odzyskuje dawny blask.

 

Ks. Mirosław Antosiuk zapewnia, że prace konserwatorskie przy polichromii będą kontynuowane w 2024 roku.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować