Społeczne

Wjechał w ogrodzenie posesji w Kaliszu. Miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie!

2024-05-13 13:30:00 red. za KMP Kalisz

Kaliscy policjanci zatrzymali prawo jazdy nietrzeźwemu kierowcy volkswagena, który spowodował kolizję drogową na terenie Kalisza. Badanie alkomatem wykazało w organizmie kierującego ponad 2,5 promila alkoholu. Teraz 46-latek za swoje postępowanie odpowie przed sądem. Grozi mu nawet 3 lat pozbawienia wolności.

fot. policja.pl
fot. policja.pl

W minioną sobotę dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na terenie Kalisza. Z relacji zgłaszającego wynikało, że kierowca osobowego volkswagena miał uderzyć w ogrodzenie posesji.

We wskazanym miejscu funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego zastali uszkodzony pojazd, który miał m.in. wystrzelone poduszki powietrzne kierowcy oraz pasażera. Kierowcą pojazdu okazał się być 46-letni mieszkaniec powiatu ostrowskiego. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy nieodpowiedzianemu kierowcy. O tym na jak długo, zadecyduje wkrótce sąd. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara trzech lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów na dłuższy czas.

Każdy uczestnik ruchu drogowego, a zwłaszcza kierujący samochodem powinien znać przepisy prawa regulujące odpowiedzialność za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości, dlatego przypominamy:

Stan po użyciu alkoholu ma miejsce gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5‰ albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Jest to wykroczenie zagrożone: grzywną nie niższą niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł), aresztem do 30 dni, zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Czyn taki jest przestępstwem, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 3 lat, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz kara pieniężna od 5 000 zł do 60 000 zł).

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować